Van, aki minden bajt erre fog, más még a létezésében sem hisz. A pszichoszomatikus betegségekről eltérőek a vélemények, talán azért, mert nem beszélünk róla eleget. Mi most inkább írtunk róla, hogy a téma kicsit közelebb kerüljön olvasóinkhoz.
A pszichoszomatikus kezelés lényege, hogy ilyenkor nemcsak a fizikai tünetekre koncentrál a gyógymód, hanem a lelki összetevőket is vizsgálja. Nyugaton leginkább a szomatikus orvoslás a jellemző, azaz a testi tünetekre való koncentrálás. Megismerik a test élettani történéseit, abból vonnak le következtéseket, arra keresik a megfelelő gyógymódot. Kiválóan használják a tudományt és az új technikai vívmányokat, orvosi
eszközöket.
Bár a pszichoanalízis nyugaton is jól ismert módszer, a lélekgyógyításnak a keleti kultúrákban van több évszázados hagyománya. A pszichoszomatikus betegségekről szóló tudományos elképzelés arra alapoz, hogy a legtöbb organikus betegség lelki okokra, nem megoldott élethelyezetekre, lezáratlan konfliktusokra vezethető vissza. Az álláspont szerint a stressz konkrét fizikai tüneteket okoz, vagy erősít fel. Komoly kutatások zajlanak a témában – mi most vegyük sorba, hogyan alakulhatnak ki.
Ha pszichoszomatikus betegségekről beszélünk, a legismertebb tünetképzésnek a konverziós zavar számít. A mélylélektan azt mondja: ha a beteg lelki konfliktussal küzd, akkor annak megoldása érdekében teste kétségbeesett, szimbólumszerű tüneteket produkál. Meg akar szabadulni a gondoktól, tehát hányással járó betegség alakul ki a szervezetben. Szimbólum a fájdalom és a bénulás, hiszen a meg nem oldott problémák is ilyen érzést keltenek a beteg lelkében. Súlyosabb esetben kiváltó oka lehet a látás- vagy hallásromlásnak.
A lelki gondok funkcionális szindrómákat is okozhatnak, ilyenkor több, összetettebb tünetet produkálhat a testünk. Ezek olyan komoly szervi bajok, amire nincs „racionális” magyarázat, ilyenek például az izomfájdalmak, gyomorgörcsök és még sorolhatnánk. Aki szomatikusan közelíti meg ezeket a bajokat, az biztosan nem tudja meggyógyítani az ilyen beteget.
Akár konverziós, akár funkcionális panaszokról beszélünk, érdemes pszichoterápiával foglalkozó szakembert felkeresni, aki a dolgok mélyére ás, komolyan veszi a lelki gondokat, megpróbálja orvosolni azokat. Jó jel, hogy Magyarországon egyre több hagyományos módszerekkel gyógyító orvos foglalkozik pszichológiával, a két iskola keresztezésénél jobb módszer ugyanis még nem született a betegek kezelésére.