Barion Pixel
Értesítések engedélyezése
Engedélyezi az értesítéseket a böngészőjében?

Kamera és mikrofon tesztelése
Mikrofon és kamera tesztelése

A szolgáltatás igénybevételéhez szüksége van a számítógépe kamerájának és mikrofonjának a megfelelő működésére. A következő két lépésben ellenőrizheti a megfelelő működésüket.

A megfelelő működéshez a következő operációs rendszereket és böngészőket javasolt használni:

Laptop vagy asztali számítógép használat esetén:

Operációs rendszer: Windows10 és MAC rendszereken egyaránt futattható.

Böngésző: Chrome, Mozilla, Edge

Mobiltelefon használata esetén:

Android operációs rendszeren - Chrome böngésző javasolt

IOS operációs rendszeren - Safari böngésző javasolt

Tájékoztatás
"Szeretnénk tájékoztatni, hogy levelezésben és a konzultáció során elérhetőség, telefonszám, email cím egyéb elérhetőségek nem adhatók ki, illetve a klienstől sem fogadható el, ez a szerződésben is feltüntetésre került. Az elérhetőség kiadása és elfogadása az együttműködés felbontásához vezethet. Megértését és együttműködését köszönjük.”
Rendben
Új konzultációs felkérése érkezett!
Dr Nagy Péter
Elfogad Elutasít

Kommunikációs hibák, amik tönkreteszik a párkapcsolatot

2025.04.25. | Szerző: videopszichologus.hu csapata

A párkapcsolat olyan, mint egy élő organizmus – törődést, figyelmet és állandó fejlődést igényel. Az egyik legfontosabb tényező, ami meghatározza, hogy egy kapcsolat virágzik vagy elsorvad, az a kommunikáció minősége. A legtöbb kapcsolat nem hirtelen roppan össze, hanem apró repedéseken keresztül kezd el gyengülni – ezeknek a repedéseknek gyakran a hibás kommunikáció az oka.


Ebben a cikkben megvizsgáljuk azokat a gyakori kommunikációs hibákat, amelyek hosszú távon akár tönkre is tehetik a párkapcsolatot – és adunk néhány tanácsot arra is, hogyan lehet ezeket elkerülni vagy kijavítani.



1. Feltételezések – a gondolatolvasás csapdája


Sokan hajlamosak azt hinni, hogy a párjuk úgyis tudja, mire gondolnak, mit éreznek vagy mit szeretnének. Ez a gondolatolvasásra való törekvés rengeteg félreértéshez vezethet.


Példa: „Ha szeretne, magától is észrevenné, hogy bajom van.”

Ez a hozzáállás passzív-agresszív légkört teremt, és megakadályozza az őszinte, nyílt kommunikációt.


Megoldás: Ne várjuk el, hogy a másik kitalálja a gondolatainkat – inkább mondjuk ki őket világosan és szeretettel.



2. Hallgatás helyett várakozás a válaszra


Sokszor nem igazán hallgatjuk meg a másikat, csak csendben várjuk, hogy mi jöhessünk. Ez nem valódi figyelem, inkább vita-előkészítés.


Példa: A partnerünk mesél egy nehéz napjáról, de mi közben már azon gondolkodunk, hogy mit fogunk mondani válaszként.


Megoldás: Gyakoroljuk az aktív hallgatást – figyeljünk oda valóban, kérdezzünk vissza, tükrözzük vissza, amit hallottunk. Ez az empátia és a tisztelet alapja.



3. Kritizálás a személyiség helyett a viselkedésre


A különbség óriási: más az, ha azt mondjuk, „Most úgy érzem, figyelmetlen voltál”, mint az, hogy „Te soha nem figyelsz rám, önző vagy.”

Az első a konkrét helyzetre reagál, a második már egy általános jellemvonást támad – ez viszont védekezést, sértettséget és távolságot szül.


Megoldás: Használjunk „Én-üzeneteket” („Én úgy éreztem...”) ahelyett, hogy a másikat bélyegeznénk meg.



4. A múlt felhánytorgatása


„Na ugye, megint ugyanazt csinálod, mint tavaly nyáron!” – Az el nem engedett sérelmek, a visszatérő vádaskodás olyan, mint amikor mindig újra feltépjük a gyógyuló sebeket.


Megoldás: Ha valamit megbeszéltetek és lezártátok, akkor tartsátok is magatokat ehhez. A múlt hibáit ne használjátok fegyverként a jelenben.



5. A csenddel való büntetés


Az úgynevezett „néma harag” az egyik legpasszív-agresszívabb kommunikációs forma. Bár az illető technikailag nem mond semmit, az üzenet világos: „Nem vagy érdemes arra, hogy szóba álljak veled.”

Ez rendkívül romboló és elmagányosító hatással lehet a kapcsolatra.


Megoldás: Ha időre van szükséged egy vita után, mondd el a párodnak: „Szükségem van egy kis időre, hogy lenyugodjak, de később szívesen megbeszélem veled.” Ez őszinte és tiszteletteljes hozzáállás.



6. Az „igazság bajnoka” szerep


Amikor valaki minden áron nyerni akar egy vitában, az nem a kapcsolatot, hanem az egót szolgálja. Pedig a párkapcsolat nem verseny.


Példa: „De hát nekem van igazam, és kész!”


Megoldás: A vita célja nem az, hogy valaki győzzön, hanem hogy közelebb kerüljetek egymáshoz. Inkább keressetek közös megértést, mint igazságot.



7. Digitális zaj – a figyelem hiánya


A modern technológia kényelmes, de veszélyes is. Ha a párunkkal töltött idő alatt a telefonunkat bújjuk, az azt üzeni: „Nem vagy fontosabb, mint ez az üzenet vagy ez a TikTok videó.”


Megoldás: Alakítsatok ki olyan időszakokat, amikor csak egymásra figyeltek. Legyen telefonmentes vacsora, esti beszélgetés, közös séta.



Összegzés


A párkapcsolatok legtöbbször nem azért mennek tönkre, mert „elfogyott a szerelem”, hanem mert a felek nem tudják már jól kifejezni az érzéseiket, szükségleteiket, sérelmeiket. A kommunikáció nem csupán beszélgetés – hanem kapcsolatépítés.


Ha felismered magad ezekben a hibákban, ne ostorozd magad – inkább tekintsd ezt lehetőségnek a fejlődésre. Mert a jó hír az, hogy a tudatos kommunikáció tanulható. És minden apró lépés, amit tesztek egymás felé, hosszú távon megtérül.



Szeretnél mélyebb önismeretre jutni és javítani a párkapcsolati kommunikáción?

Foglalj időpontot online pszichológusainkhoz, és tegyél ma egy lépést egy boldogabb kapcsolat felé.

További blog bejegyzések
húsvéti megújulás

Húsvét – Tradíciók, lelki megújulás, közösségi élmény ereje

2025.04.21.A Húsvét Magyarországon nemcsak vallási ünnep, hanem a tavasz, az újjászületés és a közösség ünnepe is. A keresztény kultúrkör legnagyobb ünnepe...
Elolvasom
önbizalomhiány gyermekeknél

Mit tegyél, ha a gyermeked önbizalomhiánnyal küzd?

2025.04.18.Az önbizalom kulcsfontosságú szerepet játszik a gyermekek egészséges érzelmi fejlődésében. Egy magabiztos gyerek bátran kipróbál új dolgokat, kö...
Elolvasom
boldog reggel

Mit tegyél, hogy jól induljon a napod?

2025.04.13.Az, hogy hogyan indul a reggelünk, nemcsak az adott napunkra van hatással, hanem hosszú távon is befolyásolja a lelkiállapotunkat, a kapcsolatai...
Elolvasom