Barion Pixel
Értesítések engedélyezése
Engedélyezi az értesítéseket a böngészőjében?

Kamera és mikrofon tesztelése
Mikrofon és kamera tesztelése

A szolgáltatás igénybevételéhez szüksége van a számítógépe kamerájának és mikrofonjának a megfelelő működésére. A következő két lépésben ellenőrizheti a megfelelő működésüket.

A megfelelő működéshez a következő operációs rendszereket és böngészőket javasolt használni:

Laptop vagy asztali számítógép használat esetén:

Operációs rendszer: Windows10 és MAC rendszereken egyaránt futattható.

Böngésző: Chrome, Mozilla, Edge

Mobiltelefon használata esetén:

Android operációs rendszeren - Chrome böngésző javasolt

IOS operációs rendszeren - Safari böngésző javasolt

Tájékoztatás
"Szeretnénk tájékoztatni, hogy levelezésben és a konzultáció során elérhetőség, telefonszám, email cím egyéb elérhetőségek nem adhatók ki, illetve a klienstől sem fogadható el, ez a szerződésben is feltüntetésre került. Az elérhetőség kiadása és elfogadása az együttműködés felbontásához vezethet. Megértését és együttműködését köszönjük.”
Rendben
Új konzultációs felkérése érkezett!
Dr Nagy Péter
Elfogad Elutasít

Hogyan maradj motivált hosszú távon a munkában?

2025.05.09. | Szerző: videopszichologus.hu csapata

A motiváció kezdetben szinte magától jön. Új munkába kezdesz, elindítod a saját vállalkozásod, vagy megvalósítasz egy régi álmot – ilyenkor az energia szinte végtelennek tűnik. Aztán jönnek a mindennapok, a kihívások, a rutin, és lassan, szinte észrevétlenül eltűnik a lelkesedés. Mi történik ilyenkor? És ami még fontosabb: mit tehetsz azért, hogy újra és újra feltöltsd a motivációs raktáraidat?


A hosszú távú motiváció nem egy állandóan jelen lévő érzés, hanem egy olyan rendszer, amit tudatosan építeni és fenntartani kell. Nézzük meg részletesen, hogyan tudod ezt megvalósítani.



1. Ismerd meg a belső hajtóerőidet


Az egyik legfontosabb kérdés, amit fel kell tenned magadnak: „Miért csinálom ezt?”

A belső motiváció – ami nem külső jutalmakra (pl. pénzre vagy dicséretre), hanem személyes célokra, értékekre épül – sokkal tartósabb, mint a külső ösztönzők. Talán szeretnél példát mutatni a gyerekeidnek, anyagi függetlenséget teremteni, vagy értéket adni mások életéhez. Ha megtalálod ezt a személyes „miértet”, az mindig visszaránt majd, amikor elbizonytalanodsz.


Tipp: Készíts egy motivációs falat vagy naplót, ahová leírod a céljaidat, a küldetésedet, és azt, hogy mit szeretnél elérni az életeddel.



2. Állíts fel rövid-, közép- és hosszú távú célokat


A nagy álmok inspirálóak, de ha nem bontod le őket kisebb, konkrét lépésekre, könnyen túl nagynak és elérhetetlennek tűnhetnek. Ez csökkenti a motivációt.

Rövid távú célok segítenek napi szinten fókuszáltan dolgozni.

Középtávú célok megmutatják, hogy jó irányba haladsz.

Hosszú távú célok pedig az „életnagy” irányt adják meg.


Tipp: Használj céltervező rendszert (pl. SMART célok), hogy a céljaid reálisak, mérhetők és időhöz kötöttek legyenek.



3. Legyen rendszer az életedben


A motiváció nem mindig lesz veled – de a szokásaid igen. Egy jól kialakított napi vagy heti rutin átlendít a nehezebb napokon, amikor épp semmi kedved dolgozni.

Például:

  • Minden reggel egy meghatározott időben kezdesz.
  • Napod végén értékeled, mit haladtál.
  • Hetente tervezel, havonta visszanézed az elért eredményeket.

A rendszer nem gúzsba köt, hanem szabadságot ad. Segít abban, hogy akkor is haladj, amikor a lelkesedés éppen nem visz előre.



4. Tanulj meg jól pihenni


A modern világban a pihenés gyakran bűntudattal jár – mintha csak az lenne értékes, ami produktív. Pedig a tudatos, minőségi pihenés elengedhetetlen a hosszú távú teljesítményhez.

Ha folyamatosan hajtod magad, az agyad elfárad, a tested kimerül, és előbb-utóbb kiégsz. Ilyenkor már nem motivációra van szükséged, hanem regenerálódásra.


Pihenési ötletek:

  • Digitális detox (napi 1 óra telefon és képernyő nélkül)
  • Természetjárás
  • Meditáció, jóga
  • Kreatív hobbi, amit csak örömből csinálsz



5. Keress inspiráló közösséget


Egyedül nehezebb. Ha körülveszed magad olyan emberekkel, akik hasonló célokat követnek, fejlődni akarnak, és hisznek abban, amit csinálnak, az téged is húzni fog előre.

Ez lehet egy mastermind csoport, egy támogató baráti kör, egy szakmai fórum vagy akár egy mentor is. A közösség nemcsak motivál, hanem tükröt is tart, ha épp elakadsz.


Tipp: Havonta legalább egyszer találkozz (személyesen vagy online) olyan emberekkel, akikkel inspiráljátok egymást.



6. Ünnepeld az eredményeid


Gyakran csak a hiányokra fókuszálunk: mit nem csináltunk meg, hova nem jutottunk el. Ez rombolja az önértékelést és a motivációt is. Ezért fontos, hogy észrevedd, mit sikerült elérni.

Legyen szó egy lezárt projektről, egy pozitív visszajelzésről, vagy arról, hogy ma is megjelentél a munkában – ezek mind számítanak!


Tipp: Vezess „siker-naplót”, ahol minden nap feljegyzel legalább 1 dolgot, amire büszke vagy.



7. Tartsd karban a tested és az elméd


A testi-lelki egészség szorosan összefügg a motivációval. Ha rosszul alszol, nem mozogsz, egészségtelenül étkezel, vagy állandó stressz alatt állsz, egy idő után a munkához való hozzáállásod is romlik.


Alapvető pillérek:

  • Rendszeres testmozgás (már napi 20-30 perc is elég lehet)
  • Egészséges étkezés
  • Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás
  • Stresszkezelési technikák (pl. relaxáció, mindfulness)



8. Változtass, ha kell


Végül, de nem utolsó sorban: ha már minden próbálkozás ellenére sem érzed jól magad abban, amit csinálsz, érdemes feltenni a kérdést: jó helyen vagyok-e?

Nem lustaság vagy gyengeség, ha rájössz, hogy irányt kell váltanod. Néha pont a motiváció hiánya jelzi azt, hogy valami mélyebb változásra van szükség. Légy őszinte magadhoz – és bátran lépj, ha kell.



Összegzés


A hosszú távú motiváció olyan, mint egy kert: gondozni kell. Néha elég csak locsolni, máskor gyomlálni kell, és néha teljesen újra kell tervezni. De ha odafigyelsz a saját belső szükségleteidre, kialakítod a támogató környezetet, és megtanulsz jól gazdálkodni az energiáddal, akkor képes leszel folyamatosan újraindítani magad – még a legnehezebb időszakokban is.


Tartsd szem előtt: nem kell mindig motiváltnak lenned – elég, ha elkötelezett vagy. A többi jön magától. Ha pedig segítségre van szükséged, fordulj pszichológusainkhoz bizalommal!


További blog bejegyzések
kommunikáció a párkapcsolatban

Kommunikációs hibák, amik tönkreteszik a párkapcsolatot

2025.04.25.A párkapcsolat olyan, mint egy élő organizmus – törődést, figyelmet és állandó fejlődést igényel. Az egyik legfontosabb tényező, ami meghatározz...
Elolvasom
húsvéti megújulás

Húsvét – Tradíciók, lelki megújulás, közösségi élmény ereje

2025.04.21.A Húsvét Magyarországon nemcsak vallási ünnep, hanem a tavasz, az újjászületés és a közösség ünnepe is. A keresztény kultúrkör legnagyobb ünnepe...
Elolvasom
önbizalomhiány gyermekeknél

Mit tegyél, ha a gyermeked önbizalomhiánnyal küzd?

2025.04.18.Az önbizalom kulcsfontosságú szerepet játszik a gyermekek egészséges érzelmi fejlődésében. Egy magabiztos gyerek bátran kipróbál új dolgokat, kö...
Elolvasom