Általános pszichológia
Az általános pszichológia az emberi viselkedés és tapasztalás elemi folyamatainak törvényszerűségeivel foglalkozik. Két fő területre osztható: a kognitív pszichológia a megismerő folyamatok, a tanulás, az észlelés, figyelem, emlékezet, kognitív képességek (gondolkodás, intelligencia, kreativitás), míg az affektív pszichológia a motiváció, az érzelmek, és ösztönök általános jellemzőit vizsgálja.
Személyiségpszichológia
A személyiségpszichológia kutatási területe a személyiség megismerése, felépülése, az egyéni különbségek leírása. Az emberek társas viselkedését, a személyiséget, azok típusait és a vonásokat tanulmányozza. Az emberek jellemzőivel és az emberek közötti különbségekkel foglalkozik.
Fejlődéspszichológia
A fejlődéspszichológia azokkal az általános testi, értelmi, érzelmi, társas és személyiségbeli változásokkal foglalkozik, amelyeken az egyének koruk előre haladtával keresztülmennek a megtermékenyítéstől az élet végéig. A fejlődéspszichológia leginkább a gyermekkor vizsgálatával foglalkozik. A fejlődéslélektan az egyén fejlettségi állapota és életkora közötti összefüggéseket igyekszik feltérképezni. A fejlődéspszichológia különböző fejlődési modellek segítségével a fejlődési zavarok feltételeit, megértését vizsgálja, valamint az egyének közötti és kultúrák közötti különbségek okát kutatja más-más fejlődési területeken (például beszéd, gondolkodás, kommunikáció, érzelmek).
Szociálpszichológia
A szociálpszichológia a társas interakciókat vizsgálja, valamint a társas közeg, társadalmi jelenségek és az egyén hatását egymásra.
Pedagógiai pszichológia
A nevelő-oktató tevékenység és a személyiségfejlődés kölcsönhatásában jelentkező sajátosságok tanulmányozása. A neveléslélektan határtudomány a pedagógia és a pszichológia érintkezési területén. Kutatja a pedagógiai tevékenység pszichológiai sajátosságait és törvényszerűségeit, valamint a gyermeki fejlődésre gyakorolt hatását. A pedagógiai pszichológia témakörei például a nevelési stílusok, nevelési eszközök alkalmazása. Az iskolapszichológus a diákok mentális szűrésével, tanácsadással foglalkozik (pl. tehetséges vagy a segítségre szoruló diákok megfelelő helyre irányítása, tanácsadás diákoknak, szülőknek és tanároknak).
Munka- és szervezetpszichológia
A munka- és szervezetpszichológia a munka pszichológiai jellemzőivel a kiválasztással, a munkahelyi légkör kedvezőbbé tételével és a konfliktusok kezelésével, a munkamorál javításával, a hatékony munkavégzés kérdéseivel, a munkahelyi balesetek okaival, megelőzésével foglalkozik. A munkahelyek szervezeti sajátosságait és fejlesztésének lehetőségeit a szervezetpszichológia vizsgálja.
Reklámpszichológia
A reklámpszichológia az általános- és a szociálpszichológia törvényszerűségeit alkalmazva a vásárlói magatartás tanulmányozásával, a reklámok hatékonyságának, működési mechanizmusának vizsgálatával foglalkozik.
Sportpszichológia
A sportpszichológia a sporttudomány egyik ágazata, a sportolás pszichológiai hátterével foglalkozik. Célja egyéni sportok esetén teljesítőképesség, motiváció növelése, a stressz és szorongás csökkentése, figyelem, koncentráció fokozása, önbizalom növelése, a magas szintű önértékelés, versenyre való mentális felkészülés elősegítése. A sportpszichológia a teljesítőképesség tudatos és nem tudatos összetevőit tárja fel, teljesítőképesség ingadozásainak okait vizsgálja.
Kriminálpszichológia
A kriminálpszichológia a bűnözés motivációs hátterével, a bűnöző személyiségével, a vallomások lélektanával, valamint a börtönélet lélektanával, és a börtönviselt ember társadalomba való reszocializációjával foglalkozik.
Valláspszichológia
A valláspszichológia a kultúrpszichológia részterülete, amely a vallásélmény formáit és megjelenését kutatja különböző vallásokban.
Egészségpszichológia
Az egészségpszichológia az egészséges, „normális” emberi működés megismerésével, támogatásával foglalkozik, fontos feladatai közé tartozik a pszichoedukáció, a prevenció egyéni és társadalmi szinten is, például a szexuális magatartás, drog- és alkoholhasználat, dohányzás területén.
Szexuálpszichológia
A szexuálpszichológia a női és férfi szexuális problémák felismerésével és azok terápiájával, valamint a nemi identitás és szexuális orientáció kérdéskörével foglalkozik.
Evolúciós pszichológia
Az evolúciós pszichológia a különböző viselkedések, társas jelenségek evolúciós hátterével és magyarázatával foglalkozik.
Környezetpszichológia vagy ökopszichológia
A környezetpszichológia az embert körülvevő épített és természetes környezet emberre gyakorolt hatásainak kutatásával foglalkozik. Az ökopszichológia az emberi viselkedést és tapasztalást annak materiális és szociális életfeltételeinek tükrében vizsgálja.