Sokszor tapasztaljuk, hogy a stresszesebb, nehezebb időszakok után lebetegszünk, fáradékonyabbak leszünk, gyorsan elérnek minket a vírusok, baktériumok. A szervezetünk ugyanis a terhelés hatására kimerül, és tünetekkel figyelmeztet rá, hogy ideje pihenni. Az ilyen esetek kivédésére, illetve megelőzésére az autogén tréning elsajátítása, és alkalmazása sokat segíthet. A tréning lehetővé teszi a stressz kontrollálását, miközben megtanítja az autonóm idegrendszerünket ellazítani.
A technikát egy német pszichiáter, J. H. Schultz dolgozta ki. Megfigyeléseiben az autogén tréning a test öngyógyító folyamatait elősegítő, orvosi módszer. Gyökerei régmúltra vezethetők vissza; merített a görög, keleti, buddhista orvoslás gyakorlataiból, s Schultz ezek összegzése nyomán alkotta meg módszerét az 1920-as években.
A relaxációs eljárások több pszichológiai, terápiás módszer eszköztárát képezik és orvosok, pszichológusok, pszichiáterek, valamint pszichoterapeuták előszeretettel alkalmazzák. Az autogén tréning több szinten fejti ki hatását. Egyrészt az állandósággal, melegség érzéssel és a sajátos ritmusával segít újra visszatalálni a szélsőséges érzelmi állapotokból a kiegyensúlyozottsághoz, pihentető és nyugtató hatású. A gyakorlatok során a koncentrációs képesség fejlődik, a külső zavaró hatások kiküszöbölésével a teljesítmény fokozódik.
Az autogén tréning relaxáció elsajátításának célja, hogy a már bennünk létező nyugalmi és kiegyensúlyozott állapotot akaratlagosan elő tudjuk idézni pszichikai és fizikai túlterheltség alatt, stressz-, vagy konfliktushelyzetekben, megelőzzük a betegségeket és fenntartsuk a lelki egyensúlyunkat.
Az autogén tréning hossza elsősorban az egyéntől függ, de általában 15 alkalmat foglal magába. A relaxált állapot elérése egyben az eszköz is a terápia folyamatában, a gyakorlatokat behunyt szemmel végezzük ülő, vagy fekvő pozícióban. A gyakorlat során átélt élményeket átbeszéljük a gyakorlatvezető szakemberrel, majd pedig megkeressük az összefüggéseket az átélt élmények és a fennálló problémák, tünetek között. Egy idő után a kliens ezeket az érzetekhez kapcsolható lelki jelenségeket felismeri, megérti, mi miért történik, és elindulhat a nyugalmi állapot elérése felé. Az ellazult állapot közben a szakember bejut a résztvevő lelkének tudattalan részébe. A későbbiekben azonban az egyén már saját magának alakítja a tréninget, és vezeti önmagát autogén módon tüneteinek, betegségeinek függvényében.
A módszer természetesen egyéni és csoportos formában is elsajátítható. Az egyéni módszer előnye, hogy az egyéni problémákra nagyobb hangsúly esik, több időt és figyelmet kap a páciens. Csoportos helyzetben az élmények átbeszélhetők a csoport többi tagjával is, melynek során fontos tapasztalatok szerezhetők, és a nehézségek is könnyebben áthidalhatók. A napi gyakorlásokra kezdetben két alkalmat kell szánni, mely nélkülözhetetlen a módszer az automatizmus kialakulása szempontjából.
A rendszeres gyakorlatokkal egy olyan relaxált állapot jön létre, melyben a keringés, szívritmus, légzés, emésztés kontrollálhatóvá válik. Az idegrendszer nyugalmi állapotával a testi feszültség is csökkenni kezd, a testi folyamatok szabályozhatóvá válnak. Az egyén javulást ér el kreativitásban, teherbírásban, önszabályozásban (pl. memóriajavulás, alvásminőség javulása), szorongásoldásban, stresszkezelésben.
Az autogén tréning nemcsak a betege, hanem egészséges emberek számára is kitűnő módszer.
Rendszeres gyakorlása számos pozitív hatással bír:
Napjainkra a kutatásokból is világossá vált, hogy a fájdalomérzékelésünktől kezdve a perifériás vérkeringésünkig számos testi funkciónkat tudjuk az elménkkel befolyásolni, átállítani. Az autogén tréning nem egyszerűen csak egy relaxációs módszer, hanem képesség bizonyos testi funkcióink szabályozására, így a stresszcsökkentés mellett számos kedvező élettani hatása is van. Az autogén tréning módszer elsajátítása után már 3-5 perc alatt fokozott nyugalmi állapotot tudunk elérni.