Melyik életkorban különösen jellemző a dackorszak és hiszti? Miért alakul ki a gyermekeknél? Miről szól ez az időszak a gyermek számára? Hogyan lehet kezelni a dackorszakot? Mi a teendő, ha a gyermek dackorszaka irreálisan hosszú ideig tart? Nem könnyű átvészelni a dackorszakot, ezért szeretnénk segítséget nyújtani a szülők számára a gyermeki ellenállással kapcsolatos legfontosabb kérdések megválaszolásával.
A dackorszak és hiszti egy- és hároméves kor körül fordul elő a leggyakrabban. Ekkor csökken a gyermek türelme önmagával és a környezetével szemben. A türelemcsökkenés pedig dachoz és hisztihez vezet. Ebben az életszakaszban alakul ki a gyermek éntudata, elkezdi felismerni a saját vágyait és feszegeti a határait. Ezek a vágyak pedig sok esetben ellentétesek a szülők vágyaival. Ez a korszak hirtelen, minden átmenet nélkül jelentkezik a gyermeknél. Részéről nincs ebben a reakcióban semmilyen rosszindulat, csupán arról van szó, hogy még nem tudja leküzdeni a túláradó érzelmeit. A dackorszak nemcsak a szülőket, hanem a gyermeket is megviseli. A hiszti ebben az életszakaszban teljesen természetes, nem jelenti azt, hogy gond lenne a szülők nevelési módszerével vagy a gyermek jellemével.
A hiszti kitörésekor higgadtnak kell maradni és éreztetni kell a gyermekkel, hogy nincs hatása a hisztijének. A dackorszak és hiszti kezeléséhez következetességre van szükség. Ez azt jelenti, hogy a hiszti hatására nem szabad engedni a nevelési alapelvekből és be kell tartani a napirendet. Utóbbi betartása nemcsak a szülők számára fontos, hiszen a gyermek számára biztonságot jelent. Persze kevésbé fontos kérdésekben dönthet a gyermek, azonban az igazán fontos dolgokban nem szabad engedni a hiszti hatására. Például, ha a kék színű pólót szeretné felvenni a sárga helyett, lehet neki engedni. Azonban olyan fontos kérdésekben, hogy kell-e télen sapka vagy sem, ne ő döntsön. Jó tanács a hiszti kezelésére a figyelemelterelés, vagyis érdemes a gyermek figyelmének elterelésével próbálkozni. Továbbá működhet a hiszti figyelmen kívül hagyása is. Amellett, hogy a gyermek tudomására kell hozni, hogy hisztivel nem érhet el eredményt, azt is éreztetni kell vele, hogy a hiszti ellenére szeretik a szülei. Amennyiben a gyermek dackorszaka irreálisan hosszú ideig tart, vagy úgy elhatalmasodik ez az állapot a gyermeken, hogy már a szülő sem tudja megoldani a problémát, érdemes szakember segítségét kérni.