Barion Pixel
Értesítések engedélyezése
Engedélyezi az értesítéseket a böngészőjében?

Kamera és mikrofon tesztelése
Mikrofon és kamera tesztelése

A szolgáltatás igénybevételéhez szüksége van a számítógépe kamerájának és mikrofonjának a megfelelő működésére. A következő két lépésben ellenőrizheti a megfelelő működésüket.

A megfelelő működéshez a következő operációs rendszereket és böngészőket javasolt használni:

Laptop vagy asztali számítógép használat esetén:

Operációs rendszer: Windows10 és MAC rendszereken egyaránt futattható.

Böngésző: Chrome, Mozilla, Edge

Mobiltelefon használata esetén:

Android operációs rendszeren - Chrome böngésző javasolt

IOS operációs rendszeren - Safari böngésző javasolt

Tájékoztatás
"Szeretnénk tájékoztatni, hogy levelezésben és a konzultáció során elérhetőség, telefonszám, email cím egyéb elérhetőségek nem adhatók ki, illetve a klienstől sem fogadható el, ez a szerződésben is feltüntetésre került. Az elérhetőség kiadása és elfogadása az együttműködés felbontásához vezethet. Megértését és együttműködését köszönjük.”
Rendben
Új konzultációs felkérése érkezett!
Dr Nagy Péter
Elfogad Elutasít

Hogyan állítsd le a túlgondolást?

2025.03.30. | Szerző: videopszichologus.hu csapata

Gyakran előfordul, hogy egy problémán vagy döntésen hosszasan rágódunk, körbe-körbe forgatjuk a lehetőségeket, anélkül hogy előrelépnénk. Ezt nevezzük túlgondolásnak, amely felesleges szorongáshoz, stresszhez és döntéskeptelenséghez vezethet. A probléma az, hogy minél többet agyalunk valamin, annál inkább belekerülünk egy ördögi körbe, ahol a gondolataink egyre jobban elhatalmasodnak rajtunk. De hogyan lehet ezt megállítani, és hogyan irányíthatjuk vissza figyelmünket a jelen pillanatra?



1. Ismerd fel a túlgondolás jeleit

Az első lépés, hogy tudatosítsd magadban, mikor kezdesz túlgondolni egy helyzetet. Ezek lehetnek:

  • Folyamatosan ugyanazon a problémán rágódsz, de nem jutsz előrébb.
  • Aggodalmaskodsz a legrosszabb forgatókönyvek miatt.
  • Nem tudsz döntést hozni, mert minden lehetőséget végtelenségig elemzel.
  • Az alvásod rovására megy a folyamatos gondolkodás. Ha ezek közül bármelyiket tapasztalod, érdemes tudatosan leállítanod magad. A felismerés az első lépés a változtatás felé.



2. Tedd fel magadnak a kérdést: „Van-e kontrollom felette?”

Ha valami olyan dolgon gondolkodsz, amin nincs hatalmad változtatni, akkor felesleges energiát pazarolni rá. Ha pedig van rá hatásod, inkább tervezz cselekvési stratégiát, minthogy végtelenül analizáld a helyzetet. Gondold át, hogy milyen konkrét lépéseket tehetsz a probléma megoldására, és kezdd el az egyiket. Ha nincs kontrollod felette, tanuld meg elfogadni, hogy nem tudsz mindent irányítani.



3. Határozz meg egy időkeretet a gondolkodásra

Ne hagyd, hogy egy probléma egész nap a fejedben maradjon. Adj magadnak egy meghatározott időkeretet (pl. 10-15 percet), hogy átgondold, majd lépj tovább! Az időkeret betartásához segíthet, ha lejegyzed a gondolataidat, majd elhatározod, hogy tovább nem foglalkozol vele. Ezzel tudatosan korlátozod az elmédben forgó felesleges köröket.



4. Tereld el a figyelmed

Amikor azon kapod magad, hogy egy gondolat körül forog az elmédben, foglald le magad valami mással. Sport, olvasás, zenehallgatás vagy bármilyen kreatív tevékenység segíthet kiszakadni az ördögi körből. A fizikai aktivitás különösen hatékony, mert nemcsak elvonja a figyelmed, hanem endorfint is termel, ami javítja a hangulatodat. Próbálj ki valami új tevékenységet, hogy az agyad ne tudjon visszatérni a megszokott gondolatkörökhöz.



5. Használd a mindfulness technikákat

A mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét gyakorlása segíthet elengedni a felesleges gondolatokat. Próbáld ki a meditációt, a légzésgyakorlatokat, vagy egyszerűen csak figyeld meg a gondolataidat anélkül, hogy elmerülnél bennük. Az ilyen technikák segítenek abban, hogy felismerd: a gondolataid nem irányítják az életed, te magad választhatod meg, hogy milyen gondolatoknak adsz energiát. Ha rendszeresen gyakorlod, képes leszel gyorsabban kiszakadni a túlgondolásból.



6. Cselekedj minél hamarabb

Sokszor a túlgondolás az elhalasztott döntésekből fakad. Ha van egy problémád, amin rágódsz, határozd el magad és lépj! Ne várj a tökéletes pillanatra, mert lehet, hogy soha nem jön el. Inkább tegyél egy kis lépést, ami kimozdít a holtpontról.



7. Társalgás segíthet

Beszélj egy megbízható baráttal vagy szakemberrel. Sokszor mások szemszöge és véleménye segíthet rálátni arra, hogy feleslegesen aggódsz. Egy külső személy segíthet abban, hogy tisztábban lásd a helyzeted, és felnyithatja a szemed a valódi megoldásra. Ne feledd, nem vagy egyedül a problémáiddal!


Tudd, hogy mindig van lehetőség változtatni, ha pedig ehhez segítségre van szükséged, kérd szakembereink segítségét!



További blog bejegyzések
kommunikáció a párkapcsolatban

Kommunikációs hibák, amik tönkreteszik a párkapcsolatot

2025.04.25.A párkapcsolat olyan, mint egy élő organizmus – törődést, figyelmet és állandó fejlődést igényel. Az egyik legfontosabb tényező, ami meghatározz...
Elolvasom
húsvéti megújulás

Húsvét – Tradíciók, lelki megújulás, közösségi élmény ereje

2025.04.21.A Húsvét Magyarországon nemcsak vallási ünnep, hanem a tavasz, az újjászületés és a közösség ünnepe is. A keresztény kultúrkör legnagyobb ünnepe...
Elolvasom
önbizalomhiány gyermekeknél

Mit tegyél, ha a gyermeked önbizalomhiánnyal küzd?

2025.04.18.Az önbizalom kulcsfontosságú szerepet játszik a gyermekek egészséges érzelmi fejlődésében. Egy magabiztos gyerek bátran kipróbál új dolgokat, kö...
Elolvasom