A szeretet az emberi kapcsolatok alapja, de nem mindig fejezzük ki és értelmezzük ugyanúgy. Gary Chapman amerikai párkapcsolati szakértő szerint mindannyian különböző „szeretetnyelveken” kommunikálunk, és ha megértjük a sajátunkat és a szeretteinkét, mélyebb és harmonikusabb kapcsolatokat építhetünk ki.
Chapman kutatásai alapján az emberek öt fő szeretetnyelven fejezik ki és fogadják be a szeretetet:
Sokan ösztönösen a saját szeretetnyelvükön fejezik ki érzelmeiket, és azt feltételezik, hogy mások is ugyanígy értik a szeretetet. Ha azonban a párunk, gyermekünk vagy barátunk más módon érzékeli a szeretetet, előfordulhat, hogy nem érezzük egymás szeretetét kellőképpen. Egy olyan személy, aki a minőségi időt tartja fontosnak, talán nem fogja teljes mértékben értékelni az ajándékokat, viszont ha együtt töltött idővel fejezzük ki a szeretetünket, az sokkal többet jelent számára.
Néhány kérdés segíthet az önismeretben:
Ha ezekre a kérdésekre választ adunk, könnyebben megérthetjük saját szeretetnyelvünket és azokat is, akik fontosak számunkra.
Ha tudjuk, mi a szeretteink elsődleges szeretetnyelve, figyelhetünk arra, hogy így fejezzük ki érzéseinket. Egy kapcsolat fejlődése nemcsak azon múlik, hogy szeretjük-e egymást, hanem azon is, hogy ezt a szeretetet a másik számára érthető módon kommunikáljuk. Ha például a párunk számára a testi érintés a legfontosabb, akkor egy ölelés vagy egy kézfogás sokkal többet jelenthet neki, mint egy ajándék.
A szeretetnyelvek ismerete segít abban, hogy mélyebb és tartalmasabb kapcsolatokat alakítsunk ki – legyen szó párkapcsolatról, családi kötelékekről vagy barátságokról.
Figyeljünk egymásra, tanuljunk a másik szeretetnyelvén, és építsünk erősebb, szeretetteljesebb kapcsolatokat!