Barion Pixel
Értesítések engedélyezése
Engedélyezi az értesítéseket a böngészőjében?

Kamera és mikrofon tesztelése
Mikrofon és kamera tesztelése

A szolgáltatás igénybevételéhez szüksége van a számítógépe kamerájának és mikrofonjának a megfelelő működésére. A következő két lépésben ellenőrizheti a megfelelő működésüket.

A megfelelő működéshez a következő operációs rendszereket és böngészőket javasolt használni:

Laptop vagy asztali számítógép használat esetén:

Operációs rendszer: Windows10 és MAC rendszereken egyaránt futattható.

Böngésző: Chrome, Mozilla, Edge

Mobiltelefon használata esetén:

Android operációs rendszeren - Chrome böngésző javasolt

IOS operációs rendszeren - Safari böngésző javasolt

Tájékoztatás
"Szeretnénk tájékoztatni, hogy levelezésben és a konzultáció során elérhetőség, telefonszám, email cím egyéb elérhetőségek nem adhatók ki, illetve a klienstől sem fogadható el, ez a szerződésben is feltüntetésre került. Az elérhetőség kiadása és elfogadása az együttműködés felbontásához vezethet. Megértését és együttműködését köszönjük.”
Rendben
Új konzultációs felkérése érkezett!
Dr Nagy Péter
Elfogad Elutasít

Mit tegyél, ha a gyermeked önbizalomhiánnyal küzd?

2025.04.18. | Szerző: videopszichologus.hu csapata

Az önbizalom kulcsfontosságú szerepet játszik a gyermekek egészséges érzelmi fejlődésében. Egy magabiztos gyerek bátran kipróbál új dolgokat, könnyebben teremti meg társas kapcsolatait, és jobban képes kezelni a kudarcokat. De mi van akkor, ha a gyermekünk önbizalomhiánnyal küzd? Mit tehetünk szülőként, hogy segítsünk neki megerősödni lelkileg, és magabiztos, kiegyensúlyozott felnőtté válni?


Ebben a cikkben sorra vesszük az önbizalomhiány lehetséges okait, jeleit, és ami a legfontosabb: gyakorlati tanácsokat adunk arra, hogyan támogathatod gyermekedet a magabiztosság felépítésében.



Mi okozhat önbizalomhiányt a gyermeknél?


Az önbizalomhiány kialakulása mögött számos tényező húzódhat meg, például:

  • Túlzott elvárások – Ha a szülő vagy a tanárok túl magas elvárásokat támasztanak a gyerekkel szemben, az könnyen frusztrációhoz és kudarcélményhez vezethet.
  • Folyamatos kritika – A túl sok negatív visszajelzés, akár a legjobb szándékkal is, romboló hatással lehet az önértékelésre.
  • Összehasonlítás másokkal – Ha a gyermeket állandóan a testvéreihez vagy osztálytársaihoz hasonlítják, az csökkentheti az önbizalmát.
  • Társas problémák – A kiközösítés, iskolai bántalmazás vagy baráti konfliktusok is mély nyomokat hagyhatnak.
  • Kudarcélmények – Ha a gyermek több területen is sikertelenséget él meg, az könnyen megingathatja az önmagába vetett hitét.


Hogyan ismerheted fel, ha gyermeked önbizalomhiánnyal küzd?


Néhány tipikus jel, amire érdemes figyelni:

  • Gyakran mondja: „Nem tudom”, „Úgysem megy”, „Én ebben rossz vagyok”
  • Nem mer új dolgokba belekezdeni, még akkor sem, ha érdeklik.
  • Kerüli a versenyhelyzeteket, szerepléseket, vagy bármilyen kihívást.
  • Túlzottan aggódik a hibázás miatt, gyakran túlgondolja, mit gondolnak róla mások.
  • Fél a visszautasítástól, nehezen kér segítséget.
  • Gyakran szorong, elbújik a háttérbe, vagy épp dühkitörésekkel reagál a bizonytalan helyzetekre.


Mit tehetsz szülőként? 10 hasznos tanács


1. Figyelj oda a szavaidra!A gyermekek nagyon érzékenyek a szülők visszajelzéseire. Kerüld a lehúzó, általánosító megjegyzéseket, mint például: „Már megint nem figyelsz!”, „Te sosem tudsz rendesen dolgozni!”. Helyette próbálj bátorító, támogató módon kommunikálni.


2. Dicsérd meg az erőfeszítést, ne csak az eredményt!A sikerhez vezető út legalább annyira fontos, mint maga az elért cél. Ha csak a tökéletes eredményért jár elismerés, a gyerek félni fog a próbálkozástól. Ismerd el, ha kitartó volt, ha fejlődött vagy bátran kipróbált valami újat.


3. Adj neki lehetőséget a döntésreEngedd, hogy a korának megfelelően döntsön saját dolgairól (pl. mit vegyen fel, milyen különórára járjon). Ez növeli a felelősségtudatát és az önállóság érzését.


4. Támogasd az érdeklődésétLegyen szó fociról, rajzról, építésről vagy éneklésről – ha a gyermek olyan tevékenységet végezhet, amit szeret, és amiben fejlődhet, az erősíti az önbizalmát.


5. Tanítsd meg kezelni a hibákatA kudarc nem a világ vége – ezt jó, ha már fiatalon megtanulja. Segíts neki meglátni, hogy a hibák tanulási lehetőségek, és nem értéktelenség jelei.


6. Légy számára elérhető és elfogadóHa a gyermek tudja, hogy bármikor számíthat rád, az biztonságérzetet ad. Fogadd el olyannak, amilyen – nem kell tökéletesnek lennie.


7. Keresd a közös minőségi időtA közös játék, beszélgetés, séta vagy egy esti mese olyan kapcsolatot alakít ki köztetek, amelyben a gyermek megtanulhat bízni önmagában is.


8. Ne oldj meg helyette mindentA túlzott óvás épp olyan káros lehet, mint a túlzott szigor. Hagyd, hogy a gyermek megoldjon helyzeteket a maga módján, így tapasztalatot és önbizalmat szerez.


9. Legyenek reális elvárásaidFontos a fejlődésre ösztönözni, de ne állíts olyan célokat, amelyeket nem tud teljesíteni. Ez csak frusztrációt szül.


10. Kérj segítséget szakembertől, ha szükségesHa úgy érzed, a gyermek önbizalomhiánya túl mély, vagy már az iskolai teljesítményére, társas kapcsolataira is hatással van, ne habozz segítséget kérni pszichológustól.



Záró gondolatok


Az önbizalom nem veleszületett tulajdonság, hanem tanulható és fejleszthető készség. Szülőként hatalmas szereped van abban, hogy gyermeked önmagát értékesnek, képesnek és szerethetőnek lássa. Légy türelmes, támogató és jelen – és meglátod, milyen csodákra képes egy megerősített lélek.


Ha úgy érzed, segítségre van szükséged a folyamatban, vagy a gyermeked viselkedése aggodalomra ad okot, keress fel egy szakembert. A videopszichologus.hu szakértői csapata készséggel áll rendelkezésedre online konzultáció keretében.


További blog bejegyzések
boldog reggel

Mit tegyél, hogy jól induljon a napod?

2025.04.13.Az, hogy hogyan indul a reggelünk, nemcsak az adott napunkra van hatással, hanem hosszú távon is befolyásolja a lelkiállapotunkat, a kapcsolatai...
Elolvasom
mondj nemet

Hogyan mondj nemet bűntudat nélkül?

2025.04.07.Megkérnek valamire, te belülről azonnal érzed, hogy nem fér bele, mégis azt mondod: „Persze, megoldom.” Aztán napokig feszít a gondolat, hogy tú...
Elolvasom
utazás lélektana

Hogyan formálnak minket az új helyek, kultúrák és emberek?

2025.04.03.Az utazás mint lélektani utazás Miért van az, hogy egy idegen országban, ahol senki sem ismer minket, gyakran jobban önmagunk lehetünk, mint ott...
Elolvasom