Az egyszerűség kedvéért most tekintsünk el attól a vitától, hogy létezik-e a sokat emlegetett globális klímaváltozás, vagy sem, esetleg más módon, mint ahogyan többen állítják. Változás van, ezt mindenki a saját bőrén érzi, aszály és árvizek, tűzvészek, valamint más természeti katasztrófák pusztítanak rendszeresen szerte a világban. És ha változás van, ahhoz bizony alkalmazkodni kell. Egyértelmű, hogy az emberiség – a konkrét természeti és társadalmi problémák kezelésén túl - pszichológiai szempontból is fontos kihívások előtt áll. Így hat ránk a klímaváltozás.
Az alkalmazkodásban fontos szerepe lehet annak, hogy kutatjuk a Föld változásának emberi elmére, a gondolkodásmódunkra, magatartásunkra gyakorolt hatását. Egyértelmű, hogy a negatív tapasztalatok – legyen akár szó egy saját környezetünkben tapasztalt aszályról, gyümölcsöt pusztító jégesőről, vagy egy távolabbi helyen történt nagyobb katasztrófáról – olyan veszteségélményt jelentenek, amelyet kezelni kell. A sokszor a természeti változások elindította, vagy azáltal felerősödő társadalmi változások (például: migráció) szintén új helyzetet teremtenek és másfajta kihívások elé állítják az emberiséget.
A pszichológia tudományának egyszerre kell segítenie abban, hogy az emberek mentálisan meg tudjanak küzdeni a klímaváltozás negatív hatásaival, valamint abban, hogy a változásokra reagálva átgondoltabb magatartásformák terjedjenek el. Az utóbbi, nevelőszándékú cselekvés alapja lenne, hogy egységes, világos üzeneteket közvetítsünk. Összekapcsoljuk az egyes ember magatartását a világban zajló folyamatokkal, tudatosítsuk, hogy felelősséggel tartozunk bolygónkért, környezetünkért.
A megelőzésben és alkalmazkodásban tehát egyszerre szorul segítségre az emberiség. A megelőzés kulcsa a világos üzenet és a felelősségérzet felerősítése, ugyanakkor a sok katasztrófa, természeti változás elkerülhetetlen még a legnagyobb erőfeszítéseink mellett is. Ezért fontos a megfelelő alkalmazkodás, hiszen a jövőben emberek tömegeinek kell megszoknia egy újfajta világot és ez több szempontból is komoly megpróbáltatás.
Melegebb, vagy hidegebb lesz azon a helyen, ahol élsz. Eddig nem tapasztalt csapadékmennyiség esik le, esetleg szokatlan aszály köszönt be. Az ilyen tapasztalatok az élet számost területén érzékeltetik hatásukat, nem beszélve arról, hogy rengetegen vesznek vándorbotot a kezükbe, mert korábbi lakhelyük nehezebben élhető, vagy egyszerűen élhetetlenné válik.
Így hat ránk a klímaváltozás – az ember által előidézett természeti változásokkal való megküzdés komoly fizikai és mentális kihívás, amely megugrásában a pszichológiának jelentős szerepe lehet.