Egy párkapcsolatban bármikor felmerülhetnek különböző problémák, erre még akkor is van példa, ha a viszony egyébként harmonikus. Fontos, hogy felismerjük a közelgő, vagy létező veszélyt, mert csakis így lehet menteni a menthetőt. Párkapcsolati problémák nyomában.
Két ember párkapcsolati viszonyának sokféle formája és szintje van. Az „együttműködés” nagyban függ az együtt töltött idő nagyságától, a felek személyiségétől, valamint a különböző élethelyzetektől. A párok egy harmonikus, jól működő kapcsolatban minden tényező hatása mellett is megtalálják az egyensúlyt. Na, de mi van akkor, ha ez az egyensúly egyszer csak elveszni látszik? Párkapcsolati problémák nyomában.
Egymást szerető emberek sodródnak egymástól távol, jól működő házasságok mennek tönkre. Vajon mi ennek az oka? Érdemes megvizsgálni a párkapcsolat „alkotórészeit” és a kapcsolatot alakító különböző külső tényezőket. Valaminek történnie kellett, fontos, hogy felismerjük, hogy mi az.
Elképzelhető, hogy egy nagyobb változásról van szó, amelyben az egyik, vagy mindkét fél érintett az életkörülményeket tekintve. Tipikus példa a gyereknevelés, mint közös projekt. Ha a fiatalok kirepülnek a családi fészekből, megszűnik egy meghatározó közös tevékenység. Ha párok ezt tudják pótolni, megmenthető a kapcsolatuk. Egy másik dolog: amennyiben valaki a korábbinál jobb, vagy rosszabb anyagi helyzetbe kerül, szintén próbára teheti párkapcsolatát. Az évek/évtizedek alatt felvett ritmus, rutin, munkamegosztás felborulása olyan problémákat hozhat felszínre, amelyekre megoldást kell találni.
A párok egyéni helyzetének változása szintén ok lehet. Az egyéni életutak ugyanis olyan irányt vehetnek, amelyet a másik nem tud, vagy nem akar követni, tolerálni. Ha valaki annyira megszokta a kapcsolatában rá osztott, vagy általa kiosztott szerepet/szerepeket, hogy abból kényelmetlen kibújnia, nem tud másban gondolkodni, annak egy esetleges változás esetén súlyosan sérülhet házassága, élettársi viszonya. Például ez történhet akkor, ha a feleség munkahelyén magasabb beosztásba kerül, mint férje, „fontosabb” lesz nála, esetleg többet is keres, és utóbbi ezt képtelen feldolgozni. Vagy ha mondjuk a férfi lép ki egy korábbi szerepből, védelmezőből gyámoltalanná válik, vagy épp fordítva, uralkodóbb magatartást vesz fel.
Nem kell az ördögöt festeni a falra, de azért jó dolog elkönyvelni magunkban, hogy problémák akkor is várhatóak, ha egyébként jelenleg minden rendben van. A párkapcsolatra tekinthetünk úgy, mint egy érzékeny egyensúlyra, érdemes mindig vizsgálni, gondozni, erősíteni. Legfőképpen: ismerni. Azért, hogy ha kell, ha valami zavarja működését, közbe tudjunk lépni. Ha nekünk nem megy, kérhetjük szakember segítségét is.
A párkapcsolati problémák nyomában járva megállapítható, hogy a legtöbb gondra van orvosság és sokszor csak akarat kérdése, hogy meg tudjuk-e menteni a menthetőt. Sajnos manapság létezik egy rossz trend, amely arra sarkallja az embereket, hogy inkább lépjenek tovább, és ne dolgozzanak párkapcsolatuk hibáinak megjavításán. Ami nem megy, azt ne erőltessük – ez igaz lehet, de próbálkozás nélkül nincs siker. És bizony, ezt a továbblépők jó eséllyel a következő kapcsolatukban, kapcsolataikban is meg fogják majd tapasztalni.