Először is a pszichoterápiás folyamat hosszú folyamat, és fontos része a múltbéli események feldolgozása. Az online konzultáció is lehet hosszú, de ez egyáltalán nem alapfeltétel. Ugyanakkor egy online konzultáció elsősorban a jelenre és jövőre fókuszál, a múltbéli dolgokra is kitér(het), de nem kifejezett célja a múlt feldolgozása. Elsősorban a kliens aktuális, problémát jelentő élethelyzetével foglalkozik.
A pszichoterápia „mélyre ás”, és a részletes, összetett, kliens-terapeuta személyes és bizalmi kapcsolaton alapuló folyamat során sokszor fájdalmas dolgok kerülnek elő. Az említett kapcsolatban a pszichoterápia jellegéből adódóan fontos a személyes jelenlét. A személyes találkozás bővebb lehetőségeket ad, például a terapeuta ezáltal több információhoz jut a páciensről és különböző gyakorlatokat, személyes jelenléthez kötött módszereket is alkalmazhat a kezelés során.
A pszichológiai terápia – amelynek egyébként több irányzata is létezik - célja lehet többek között különböző személyiségzavarok és pszichiátriai zavarok kezelése, javulás elérése a személyiséget érintő változásokkal.
Ezek nem férnek bele egy online konzultáció kereteibe, azonban elmondható, hogy az online konzultáció fontos támpontja lehet lelki egyensúlyunk, pszichés stabilitásunk megőrzésének.
Életünk során sokféle problémával találkozunk, szerencsére ezek feldolgozása nem feltétlenül igényel hosszútávú pszichológiai terápiát. Ugyanakkor nem biztos, hogy magunk meg tudunk birkózni az adott nehézséggel és ilyenkor jól tud jönni egy szakember támogatása is. Ilyen az online konzultáció, amely gyors és rugalmas szolgáltatás. Abban is segíthet, hogy milyen irányba induljunk el, szükségünk van-e komolyabb, hosszabb távú kezelésre.
Az online konzultáció során nagyobb felelősség hárul a páciensre, mint a „klasszikus” pszichoterápia esetében, mert az előbbinél a kapcsolattartás formája miatt több tudatosságra, kitartásra és fegyelemre van szükség attól, aki segítséget kér.
Emiatt is van, hogy komolyabb problémák, például öngyilkossági veszély, vagy súlyosabb személyiségzavar, traumák, stb. esetén a terápiák offline módozata javasolt.