A mindfulness állapotában csak és kizárólag a jelenre koncentrálunk, olyan éber ottlétet jelent, aminek segítségével 100 százalékosan tudjuk megélni az adott pillanatot. Ha valaki eljut ebbe az állapotba, akkor nincs egyéb célja, mint megfigyelni ezt a momentumot: nem akarja megváltoztatni, befolyásolni, nem akar vele tenni semmit. Hasonló állapotot kell elképzelni, mint amikor egy gondtalan gyermek a felette elvonuló felhőket szemléli. Az ilyen jelenlét állapotában egyáltalán nem hozunk ítéletet az adott pillanatról, csak a tudatunkra figyelnünk. Megfigyeljük a testünk érzeteit, a késztetéseinket. Ha sokat gyakoroljuk, akkor egy idő után nincs szükség a koncentrációra, magától is működik majd, hogy csak az adott pillanatot éljük át.
Az állapot gyökerei 2500 éves múltra tekintenek vissza, buddhista meditációs gyakorlatok az alapjai. Nincs sem vallási, sem világnézeti háttere, egyszerű pszichológia, filozófiai mankó a rohanó világban. 2500 évvel ezelőtt természetesen nem mindfulnessnek hívták ezt az állapotot, a nevét az 1970-es években kapta, amikor a buddhizmust próbálták lefordítani a nyugati világ számára. Többféle meditációs gyakorlatot vezettek be kísérleti jelleggel, több egyetemen és számos kórházban. A technika végül a Massachusettsi Egyetemen kapta a nevét, ahol kísérletek során erősítették a résztvevőkben a tudatosságot. Rengetegen végezték a gyakorlatokat, fontos volt a test megfigyelése, a rendszeres, önmaguk és a döntéseik elfogadása, a lelki nyugalomra való törekvés.
A mindfulnesst ma már terápiás célokkal is hatékonyan használják. Sikereket lehet vele elérni a szenvedélybetegeknél, a szorongással küzdőknél, a depressziósoknál, de még a táplálkozási zavaros betegeknél is. A technika hosszú távon tökéletesebbé teszi az agy működését, erősíti az érzelmi intelligenciát, jótékony hatással van az immunrendszerre, jobbá teszi a vérnyomást.
Az egyik leginkább hasznos tulajdonsága azonban, hogy csökkenti a stresszt. Magyarországon minden harmadik embernél okoz valamilyen tünetet a stressz, ami rendkívüli módon károsítja az egészséget. A mindfulness segít rátalálni a belső nyugalomra, az önmagunkkal való megbékélést mozdítja előre.
A mindfulness tehát nem csak irányzat, nem áltudomány, hanem valódi segítséget jelenthet sokak számára. Mint minden hasonló eszköz, nem biztos, hogy mindenkinek jó, de kipróbálásával senki sem veszíthet.