A karantén jelentős pszichológiai hatással lehet a mentális egészségre, ami többféle tünettel is járhat az idegességtől kezdve az alvászavarokon át egészen a poszttraumás stresszig.
Az elhúzódó karantén és az izoláció súlyosbítja a szorongást, a depressziót és a tehetetlenség érzését. A legfőbb stresszfaktorok a karantén alatt a megfertőződéstől való félelem, a frusztráció, az unalom, az információhiány, a pénzügyi veszteségek és a megszokott mindennapok hiánya.
Érdemes figyelni a környezetünket és önmagunkat, mert viszonylag könnyen fel lehet ismerni azokat a jeleket, amelyek a mentális egészségi állapot romlására utalhatnak. Ilyen lehet:
- az aggodalom és a betegségtől való félelem
- a megváltozó alvási és étkezési szokások
- a koncentrációs zavar
- a krónikus egészségügyi problémák súlyosbodása
- a fokozódó alkoholfogyasztás, dohányzás, illetve droghasználat
Ha a fenti tüneteket észleled magadon, vagy a környezetedben élőkön, akkor többféle módon is segíthetsz, illetve tehetsz azért, hogy ezek a tünetek meg se jelenjenek.
- Ne hagyd, hogy a mindennapos rutinos elvesszen! Öltözz fel reggel, és tervezd meg a napodat! Írhatsz listát is, ezzel mintegy megszabva magadnak, hogy hogyan teljen az időd.
- Igyekezz egy napba minél több teendőt belezsúfolni, de ez ne menjen a pihenés rovására! Ne hagyd, hogy eluralkodhasson rajtad az unalom! Maradj mentálisan aktív!
- Figyelj oda az egészségedre, étkezz egészségesen, és iktass be minden napodba valamilyen mozgásformát is!
- Tartsd a kapcsolatot a kollégáiddal, a családoddal, a barátaiddal akár telefonon, akár videóhívásokkal, akár chateléssel!
- Igyekezz a pozitív dolgokkal foglalkozni, ne olvass túl sokszor híreket, mert felerősítheti az aggodalmat!
- Ne foglalkozz a távoli jövővel; most különösen aktuális a "carpe diem" felfogás!
- Ne feledd: átmeneti a helyzet, és nem vagy egyedül!
Ha pedig érzed, hogy valami nem stimmel, és segítségre lenne szükséged, vedd igénybe online pszichológiai szolgáltatásunkat!