Egy antropológus kísérletet végzett egy dél-afrikai faluban. Egy nagy kosár gyümölcsöt helyezett ki a falu közepére és az ott játszó gyerekeknek azt mondta, hogyha megfújja a sípját, akkor mindenki odaszaladhat a kosárhoz és annyi gyümölcsöt vehet ki belőle, amennyit csak akar. A feladatot mindenki megértette. Az antropológus megfújta a sípot és azt tapasztalta, hogy a gyerekek sorba álltak és egy gyümölcsöt adtak körbe egymásnak, amibe mindenki beleharapott. Ekkor az antropológus nagyon meglepődött és megkérdezte tőlük, hogy miért tettek így. Erre az lett a válasz, hogy: UBUNTU, és csak mosolyogtak. Ez azt jelenti, hogy nem vagyunk függetlenek egymástól, egymásra vagyunk utalva, el vagyunk kötelezve egymás iránt, segítenünk kell egymást.
Ha lefordítanánk, azt jelentené, hogy azért vagyok, mert mi vagyunk. A Nobel-békedíjas Desmond Tutu afrikai egyházi vezető is elemezte ezt a filózófiai gondolkodást. Az UBUNTU azt jelenti, hogy nagylelkű, vendégszerető, kedves, gondoskodó, együttérző, odaadó vagy, megosztod másokkal azt, amid van. Amikor elnyomunk, vagy bántunk másokat, valójában magunkat nyomjuk el és bántjuk. Emberi mivoltunk azon múlik, hogy elismerjük mások emberi mivoltát. Mindenkivel úgy bánjunk, ahogy szeretnénk, hogy velünk bánjanak. Egymás szemébe tudjunk nézni és nem az én, nem a te számít, hanem a Mi a fontos. Mi vagyunk. „Az ember más embereken keresztül válik emberré.” Egy csokorba kötött minket az élet. Ha pl. a szív és a tüdő elkezdene veszekedni azon, hogy ki a fontosabb, az mindenki számára világos, hogy a kérdés nevetségessé válna. Egymás nélkül nem tudnak létezni. Ugyanígy egyikünk sem tudna magasságokba lépni a mások támogatása nélkül.
Az UBUNTU szellemében cselekvő ember nyitott és segítőkész, másokkal szemben pozitív, a többiek képességeit és lehetőségeit nem érzi fenyegetésnek, megfelelően magabiztos, mivel tudja, hogy egy nagyobb egész része. Megalázónak érzi, ha másokat megszégyenítve, megalázva, megkínozva vagy elnyomva lát.
Vajon ennek megfelelően éljük-e az életünket? Mi az, amit tanulhatunk ezektől az afrikai gyerekektől és az UBUNTU életfelfogásából?
Legyen a mindennapi életünk része az UBUNTU és senki nem fog panaszkodni a másikra.