A pandémia időszaka alatt egyre több internetes tranzakciót bonyolítottunk le, szinte mindent az interneten keresztül voltunk kénytelenek vásárolni. Ez a megnövekedett óriási mennyiségű pénzügyi forgalom a csalók, manipulátorok lehetőségét is kibővítette.
Rendőrségi adatok szerint évente 13-14 milliárd! Ft-ot csalnak ki (csak) a lakosság zsebéből, szinte minden 6. ember csalás áldozata lesz valamilyen módszerrel. Ez óriási veszteség és lelki megrázkódtatás az áldozatok és családjaik számára.
A csalók lelkiismeret-furdalás nélkül kihasználják az optimizmusunkat, a jóhiszeműségünket a kedvességükkel az éppen „hiányban” lévő állapotunkat. A hiány állapot lehet pénzügyi nehézség, tartozás, hitel, amit minél hamarabb pótolni szeretnénk. Erre éreznek rá a csalók és a vágyunk megoldásának a meglebegtetésével, ígéretekkel, akár apró feladatok sikeres elvégzésének pénzbeli jutalmazásával már a bizalmunkba is kerítenek.
a sürgetéssel, az idő szorításával, amikor gyorsan, impulzívan kell döntést hozni és nincs idő racionálisan átgondolni a dolgokat, sőt azt is éreztetik, hogy ne „bénáskodjon” az ember. Ezek nagyon gyorsan, pillanatok alatt történnek és már bele is kerültünk egy spirálba, ahonnan nagyon nehéz kijönni, mert visz le a mélybe, hogy mentse az ember a menthetőt, ami még látótávolságba van, de akkor már igazából elveszett minden. Hihetetlen varázslás történik, mint a Thomas Mann Mario és a varázsló c. művében.
rávesznek olyan cselekedetekre, amire józan, nyugodt állapotban az ember soha nem tenne. Amikor vége a varázslásnak és felébred az ember, akkor tudatosul benne, hogy mit tett. Egy flow állapotban volt, ami nagyon aljas és gonosz vezérlésű. A veszteség felmérése óriási fájdalom és önhibáztatás örvényébe csap át.
áldozatsegély központ megkeresését, hogy hivatalos útra terelődjön a folyamat. Ezután kezdődik csak az igazi lelki vívódás, ami lehet önhibáztatás, mások hibáztatása és a hiány felnagyítása. Ezek a folyamatok sosem visznek előre. Nagyon fontos, hogy magunkat tartsuk fent és engedjük el az önhibáztatást és próbáljunk előre nézni és cselekedni, menteni a menthetőt és felmérni azt, hogy milyen erőforrásaink, segítségeink vannak.
A helyzet nagyon sok mindenre meg tud tanítani bennünket, de csak akkor, ha előre tekintünk és használjuk az elme problémamegoldó, túlélésért küzdő üzemmódját. Az elme készen áll segíteni és nagyon merész ötleteivel képes bennünket kihozni a bajból. Nehéz küzdelem, de csak előre tekintve lehet az agyalás spiráljából kijönni.
mert a veszteségek állandósulásával, a veszteség fel nem dolgozásával súlyos testi-lelki következményekkel számolhatunk. Keressük a lelki támogatást minél hamarabb!