Sajnos szinte kivétel nélkül mindenki életében van olyan esemény, amelyre nem szívesen gondol vissza. Komolyabb a helyzet olyankor, ha – akár tudat alatt is – szemünk előtt lebeg a trauma évfordulója. Rövidtávon segíthet az elkerülés, hosszabb távon viszont jobban járunk, ha foglalkozunk a kialakult helyzettel.
Poszttraumás stressz zavar – rövidítve PTSD. A kifejezést bizonyára már többször hallottuk – a közkeletű vélekedéssel ellentétben azonban nem csupán háborúból hazatérő katonákat sújtja ez a tünetegyüttes. Számtalan olyan személyes, vagy társadalmi tragédia, sorsfordító esemény létezhet egy ember életében, amely ilyen problémát okozhat. Ezen események némelyike mutathat ugyan PTSD-hez hasonló tüneteket, azonban ki kell hangsúlyozni: a gyász, valaki elvesztése, vagy egy hasonló kaliberű tragédia nem múlhat el azonnal nyomtalanul, a feldolgozás folyamata az esemény természetes velejárója. A tünetek súlyosbodása ugyanakkor megjelenhet az adott esemény évfordulójakor, úgynevezett évfordulós reakciós tüneteket okozva. Nem kell egyből komoly, hosszantartó és súlyos mentális gondokat társítani ehhez, nem árt ugyanakkor tisztában lenni azokkal a tünetekkel, amik ilyenkor előfordulhatnak. A trauma évfordulója negatív, szélsőséges érzelmeket okozhat, amely az adott napra, vagy az időszak egészére is kihathat. Az, hogy szándékosan kerüljük az eseménnyel kapcsolatos ingereket, szintén hozzátartozik az ilyenkor megszokottakhoz. Sajnos olyan is előfordulhat, hogy fizikai reakciókat vált ki belőlünk az esemény évfordulójának közeledte – alvászavar, idegesség, emelkedett vérnyomás –, ez mind a megszokott kategóriába tartozik. Nem árt azonban az óvatosság, figyelnünk kell arra, hogy a súlyosbodó tünetek ne uralkodjanak el rajtunk, pánikbetegséget okozva.
Noha rövidtávon természetes, ha a trauma évfordulója a fent említett vegyes érzelmeket, vagy tüneteket hozza ki belőlünk, nem árt, ha hosszabb távon foglalkozunk a tünetekkel és a feldolgozás témakörével. Egy baráti, párkapcsolati beszélgetés, vagy szakember felkeresése mind hozzájárulhat ahhoz, hogy megbirkózzunk a helyzettel. Lehetőség szerint olyanokkal töltsük ilyenkor az időnket, akiben megbízunk, aki jó hatással van ránk. Az sem árt, ha előre felkészítjük magunkat a napra, készítsünk egy tervet, hogy ne csak a rossz esemény súlya legyen az, ami rányomja a bélyegét az adott időszakra. Segíthet, ha olyan tevékenységet választunk, ami képes elterelni a gondolatainkat a negatív előzményekről.