A nárcizmus szót sokan használjuk. Annyira közkeletűvé vált, hogy szinte mindenki tudni véli, mit takar ez a kifejezés. Fontos részletekkel és válaszokkal segítünk a nárcizmusról felmerülő kérdések megválaszolásában.
A pszichológusok a nárcizmus két típusáról beszélnek: a sérülékenyről és a grandiózusról. A sérülékeny nárcisztikusok csendesek és visszafogottak, könnyű őket elbizonytalanítani, annak ellenére, hogy érzik, sokra hivatottak. A grandiózus nárcisztikusok dominánsak, extrovertáltak és követelik a figyelmet. Folyton a figyelmet keresik, és fontos nekik, hogy befolyásosak legyenek. Találkozhatunk velük a politikában, a filmiparban és a cégek felső vezetésében is.
Nárcisztikus személyiségvonása mindenkinek van. Nárcizmus akkor válik személyiségzavarrá, amikor ez már olyan méretet ölt, hogy az maradandóan káros lehet másokra nézve.
A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők minden mondata ÉN-nel kezdődik. Csak magukra gondolnak, csak magukról beszélnek. Amikor más téma kerül szóba, érdektelenné válnak, és nem folytatják a beszélgetést. Rendkívül érzékenyek a bírálatra, a kritikát semmilyen módon nem viselik el. Sértődéssel és haraggal reagálnak, és azonnal manipulálni kezdik a kritizálót. Úgy gondolják, hogy sokra hivatottak az életben. Számukra a föld körülöttük forog, és elvárják, hogy a környezetük szolgálja őket. Nem tisztelik a társadalmi normákat, kifejezetten élvezik, ha megszeghetnek egy szabályt. Úgy érzik, többet megengedhetnek maguknak, mint mások, és rájuk nem érvényesek az olyan szabályok, mint a kölcsönadott pénz visszafizetése, vagy az ígéretek betartása. Partnerüket mindig alárendelt pozícióba helyezik. Ezzel a módszerrel tartják magasan a saját önértékelésüket. Szerelmi partnernek egy csodálót választanak, de nem hagynak fel a kereséssel, azt kutatják, hol találhatnának a jelenleginél is jobb társat. Az embereket a céljaik elérésére használják.
A nárcizmus beazonosításához egyetlen kérdést kell csak feltennünk. Magadat nárcisztikusnak tartod? Egy kutatás szerint ugyanis az önmagát mindenek felettinek tartó ember büszkén vállalja nárcizmusát.
Amikor valaki hosszabb ideig egy nárcisztikus személlyel él együtt, azt érzi, hogy a saját önértékelése szép lassan csökken, a másik személy meg egyre magasabbra helyezi önmagát.
A nárcisztikus személy komoly lelki sérüléseket képes okozni a manipulációjával. A szakértők szerint az elkerülés a legjobb megoldás. Ha ez nem lehetséges, óvjuk meg az önbizalmunkat.