Ha menekülsz az érzéseid elől, akkor nem vagy képes megérteni, megismerni őket, pedig erre szükség van ahhoz, hogy kiegyensúlyozott életet élj.
Miért menekülnek az emberek az érzéseik elől? Ennek számos oka lehet. Az egyik az, hogy egyszerűen nem tanuljuk meg őket megfelelően kezelni, nem vagyunk elég érettek és tudatosak ahhoz, hogy igazán közel engedjük magunkhoz érzéseinket. Ez nem feltétlenül a mi hibánk, környezetünk, neveltetésünk, oktatásunk mind-mind komoly befolyásoló tényezőt jelent ezen a téren (is). A másik az, hogy az emberek nagy része túlságosan leegyszerűsíti az érzelmeket, azáltal, hogy egyszerűen pozitív és negatív halmazba sorolja őket. Előbbieket szeretjük, utóbbiakat elkerüljük. Ez nem jó magatartás, hiszen egyrészt egy érzelem nem feltétlenül pozitív, vagy negatív, illetve mind a kettőt és azok különböző mértékű kombinációit egyaránt meg kell élni. Hiszen ez az élet, amely nem egy racionális, mindig kiszámítható, fekete, vagy fehér folyamat. Az érzelmeink végigkísérnek minket életünk során, legyen szó jó, vagy rossz dolgokról. Ha úgy teszünk, mintha nem léteznének, attól azok még jelen vannak és hatnak ránk. Ha nem veszünk róluk tudomást, azzal csak nagyobb kárt okozunk. Ha a következő állításoknál magadra ismersz, az azt jelenti, hogy menekülsz az érzéseid elől.
Minden ember gyenge és esendő. Az első és legfontosabb dolog ezt belátni és máris nagy súlyt vettünk le maximalizmusra törő énünkről. Ha meg tudod élni negatív érzéseid, az azt is jelenti, hogy tudod, hol érdemes erősebbé válnod. Nem jó taktika eltakarni a rést a pajzson, inkább dolgozni kell rajta, hogy képessé válj kijavítani, befoltozni. Lehet, hogy nem megy egyedül, lehet, hogy segítségre van szükséged, de ez csak úgy fog kiderülni, ha nem mutatsz (ál)tökéletességet.
A mások véleménye, támogatása, segítsége sokszor bizony nagyon jól jöhet. Akár abban is, hogy tisztázzunk bizonyos érzéseket. Ugyanakkor nem szabad mindig a környezetünkre hagyatkozni. Igenis elég önzőnek kell lenni ahhoz, hogy a saját érzéseinket magunk éljük és ítéljük meg, legalábbis elsősorban. Nem lehet más mögé bújni az érzéseink elől, még ha nagyon jól esik olykor, hogy valaki megerősít, vagy megnyugtat.
Az érzések elől menekülés egyik tipikus példája, ha nem hagyunk idő arra, hogy foglalkozzunk velük. Azt mondjuk magunkban, hogy egyszerűen nem érünk rá az érzésekre, hiszen ott a munka, a család, mindenféle más tennivaló. Nem vesszük észre, hogy sokszor éppen azért rohanunk a teendők között, mert ezzel az érzéseink elől is el tudunk futni. Legalábbis azt hisszük, hogy képesek vagyunk rá, de ez nincs így.
Akkor is menekülsz az érzéseid elől, ha túlbonyolítod, túlmagyarázod őket. Ez is egy elkerülési stratégia. Ahelyett, hogy egyszerűen kifejeznéd és ezzel megértenéd a benned dúló, dolgozó érzelmeket, inkább gondolkodsz, elmélkedsz róluk. Idővel rájössz, hogy a legtöbb esetben jobb az egyszerű őszinteség, mint a felesleges filozofálás, amely csak eltereli a lényegről a gondolatokat.
Az emberek gyakran halasztanak el valamilyen teendőt, tevékenységet, ezzel egészen addig nincs is különösebb gond, amíg nem válik ez a magatartás az egész életünkre jellemzővé. Ha huzamosabb ideig több dolgot is halogatunk, az nagyon rossz hatással van érzelmi állapotunkra, hiszen növelheti a szorongást és csökkentheti az önbizalmat. Érdemes tehát belevágni a dolgokba, akkor is, ha éppenséggel az adott időben nincs kedvünk, energiánk, vagy elég magabiztosságunk hozzá. Ezek idővel megjönnek majd, de az sem baj ha nem, hiszen gyakorlati dolgokat végeztünk és mindenképpen tanultunk belőle.
Minden embernek kellenek célok és vágyak. Az életünk persze különböző, sokan vannak nagyon nehéz helyzetben, rossz körülmények között. Ha a létfenntartás a cél, akkor nem könnyű célokat kitűzni, de nem is lehetetlen. A meghatározott keretek, értékek között élt, célokat szem előtt tartó életet élők általában nagyon jól kezelik az érzelmeiket, megélni és megküzdeni is hatékonyan tudnak. Akinek nincsenek céljai, vágyai, az nehezebben küzd meg a nehézségekkel. Ahogy említettük, ez nem mindenkinek alapvetés, de apró lépésekkel mindenképpen érdemes a célokat és ezzel érzelmeket hozó életmód felé lépdelni.