Egy új érzelmi kapcsolat kiépítése sosem egyszerű. Legyen bármekkora a szerelem, legyen bármilyen sűrű a rózsaszín köd, megbízni senkiben sem könnyű. A bizalom kiépítésének lépései aprólékosak, sok időt vesznek igénybe, a megfelelő végeredmény pedig őszinteséget és empátiát követel mindkét fél részéről.
Ha valakivel új kapcsolat indul, a legfontosabb, egyben legnehezebb próbatétel a bizalom megszilárdítása. Embert próbáló feladat valakivel teljesen őszintén kommunikálni, de az első és legfontosabb lépés ez. Így beszélgetni a másikkal, mindent elmondani magunkról és az érzelmeinkről, sokszor nehezebb, mint nem őszintének lenni, de van, akiért érdemes ezt is kipróbálni.
A bizalom kiépítésének lépései közül a következő a másikkal töltött minőségi idő. Ne csak rövid időre fussunk össze új partnerünkkel, ha szeretnénk elmélyíteni a kapcsolatunkat. Törekedjünk minél több igazán mély, meghitt beszélgetésre. Csináljunk sok közös programot, amikor csakis a másikra figyelünk. Ne kalandozzon el a figyelmünk, ne nyomkodjuk a mobilunkat, hanem törődjünk a partnerünkkel minden ilyen alkalommal. Becsüljük meg ezeket a pillanatokat és jegyezzük jól meg őket, mert később gyönyörű emlékként térhetnek vissza.
A bizalom kiépítésének lépései nagyfokú nyíltságot követelnek meg. Ne szégyelljük a másik előtt az esetleges hibáinkat, mert senki sem született tökéletesnek, de nem is vált azzá. Vállaljuk fel valódi személyiségünket, ne titkoljuk el tökéletlenségeinket. Ha a másik minden oldalunkat ismeri, akkor a partnerünk is közelebb enged magához.
Azonnal nem lehet mindent elérni, a bizalomhoz idő kell, ami folyamatosan tovább mélyül majd. Ezek apró lépések, amik során titkokat, emlékeket tudunk meg a másikról, és magunkról is egyre több dolgot árulunk el. Ez egy türelemre alapuló folyamat, aminek a vége egy elmélyült kapcsolat lehet.
Csak akkor várhatjuk el a másiktól, hogy megbízzon bennünk, ha úgy is viselkedünk. Ha nem hazudunk neki, ha mindig az igazat mondjuk, ha nem játszunk az érzelmeivel, akkor várhatjuk el tőle, hogy ő is ugyanígy viselkedjen.
Természetes, ha a kapcsolat elején nem vagyunk benne biztosak, kölcsönös-e a bizalom, ezért érdemes egy próbát tenni. Áruljunk el valamilyen nem túl lényeges, de személyes titkot, ami bizalmat feltételez a másik részéről. Egyből tudni fogjuk, hogyan áll hozzánk a másik, látni fogjuk, hogy milyen kezekbe került a mi kis titkunk. Olyanba, akinek a tulajdonosában megbízhatunk, vagy olyanba, aki visszaél ezzel.