A harmonikus kapcsolat érdekében fontos tisztában lenni azzal, hogy a három kötődési típus közül melyik jellemző rád és a párodra. A biztonságos, a szorongó vagy az elkerülő kötődési típus? Milyen jellemzőkkel rendelkezhetnek ezek? Alakíthatóak a kötődési típusok? Ha kíváncsi vagy rá, hogy melyik lehetőség jellemzői érvényesek rád, olvass tovább!
A kötődéselmélet felnőttkori párkapcsolatokban beöltött szerepével az 1980-as évek végén Cindy Hazan és Phillip Shaver foglalkozott. A felnőttek esetében három kötődési típus különböztethető meg: biztonságosan kötődő, szorongóan kötődő és elkerülően kötődő típusokat. A biztonságosan kötődő személyek általában pozitívan látják magukat és társukat, harmonikus kapcsolatban élnek. Elégedettség és egészséges függőség jellemzi őket. Sem az intimitás, sem pedig a függetlenség nem okoz gondot számukra. A szorongó kötődési stílussal rendelkezők magas szintű intimitást várnak el partnerüktől. Harmonikus és mély kapcsolatra vágynak. Ha a társ kevésbé igényli ezt a fajta közelséget, bizonytalanná és szorongóvá válnak. Rettegnek attól, hogy nem elég jó társak. Gyakran váltanak ki veszekedéseket, lobbanékony természetűek. A szorongó kötődési típusú partnerek akaratukon kívül bizalmatlanok. Kevésbé aggodalmaskodnak, ha megerősítve érzik magukat a kapcsolatukban. A biztonságosan kötődő emberekhez képest a szorongó kötődési típusúak kevésbé látják magukat pozitívan.
Az elkerülő kötődési típusú személyek ragaszkodnak a függetlenségükhöz, emiatt rendkívül nehezen élik meg, ha másra kell támaszkodniuk. Megpróbálnak távolságot tartani a párkapcsolaton belül. Többnyire tagadják, hogy szoros párkapcsolatra lenne szükségük, hajlamosak érzéseiket elnyomni. Az elkerülő kötődési típusú partnerek rettentően félnek, nincs tapasztalatuk bizalmon alapuló kapcsolatról. Számukra lassan kell megmutatni, hogy az intimitás biztonságos. Ha mindkét fél annyira szerencsés, hogy a biztonságosan kötődő típushoz tartozik, akkor nincs teendőjük, valószínűleg harmonikus kapcsolatban élnek. Amennyiben a másik két típus jellemzőit ismerték fel magukon, önismereti munkára és tudatosabb kommunikációra lesz szükségük a változtatáshoz. Sőt, akár szakember segítségét is igénybe lehet venni. Mindkét félnek tennie kell lépéseket, hiszen mindhárom kötődési típus lassan alakítható. A cél az egyensúlyra való törekvés, egy harmonikus kapcsolat fenntartása.