Tompult agyműködés, balesetveszélyes vezetés, szívbetegségek kockázata, depresszió, libidócsökkenés. Csak néhány azok közül a problémák közül, amiket a kialvatlanság okozhat. Ezeket a gondokat járjuk körbe.
Nem véletlenül egységes az orvostudomány álláspontja abban, hogy minden felnőtt embernek naponta legalább 7-8 óra pihentető alvásra van szüksége. Aki kevesebb alvásigényre hivatkozva tussolja el értékes szunyókálást, az nem mond igazat.
Hihetetlenül fontos szerep jut az alvásnak, ha tanulásról, gondolkodásról van szó. Ha nem aludjuk ki magunkat, romlik valamennyi kognitív funkció, ez dekoncentráltságot, figyelemcsökkentést okoz, csökken a problémamegoldó képességünk. Az alvás során ráadásul az aznap magunkévá tett tudás is mélyül, „belünk ég”. Kialvatlanság esetén ez a folyamat tehát kevésbé eredményesen zajlik majd le.
A kialvatlanság fokozott veszélyt jelent az utakon, aki úgy ül volán mögé, hogy a fáradtságtól nem képes megfelelően koncentrálni, az növeli a balesetek kockázatát. Ilyenkor azonban nemcsak magunkért, hanem az autóban velünk ülőkért és a többi autósért is felelősséggel tartozunk, tehát a határozott javaslatunk, hogy senki se vezessen kialvatlanul. Mindenki lehet fáradt, de érezni kell, hol van a saját határunk és hány kilométert tudunk biztonságban levezetni.
Az alvási gondok növelik a szívvel kapcsolatos problémákat, ne szépítsük: megnő az esély a szívrohamara, a szívelégtelenségre. A kialvatlanság miatt nőhet a vérnyomás, szabálytalanabbá válhat a szívverés. Szinte minden inszomniás betegnél más egészségügyi probléma is előfordulnak.
A kialvatlanság miatt jóval kevesebb energiánk marad. Ehhez adódig hozzá az álmosság, az egyre feszültebb idegállapot. Emiatt a legtöbb tartósan kialvatlan embernek csökken a szexuális étvágya. Az alvási apnoéban szenvedő betegeknek bizonyítottan kisebb a tesztoszeronszintje, alacsonyabb a libidója.
A tartós kialvatlanság és a depresszió kéz a kézben járnak. Gondoljunk csak bele, milyen nyűgösek, kedvetlenek tudunk lenni egy fáradt napon. Aki hetek, hónapok óta nem pihente ki magát, annak nem véletlenül alakul ki a depresszív, szorongó állapot, sok esetben pánikrohamokkal együtt. A hat óránál kevesebb napi alvás gyorsan depresszióhoz vezethet, nem véletlenül alakul ki ez az állapot gyakran az éjszakánként szoptató kismamák esetében is.
Az öt veszélyen kívül még számos másikat is írhattunk volna, ezért rendkívül fontos az elegendő és minőségi alvás. Mit tehetünk a jó alvásért? Mozogjunk, étkezzünk megfelelően, ha szükséges végezzünk meditációs gyakorlatokat, tanuljuk meg kezelni a stresszt.