Barion Pixel
Értesítések engedélyezése
Engedélyezi az értesítéseket a böngészőjében?

Kamera és mikrofon tesztelése
Mikrofon és kamera tesztelése

A szolgáltatás igénybevételéhez szüksége van a számítógépe kamerájának és mikrofonjának a megfelelő működésére. A következő két lépésben ellenőrizheti a megfelelő működésüket.

A megfelelő működéshez a következő operációs rendszereket és böngészőket javasolt használni:

Laptop vagy asztali számítógép használat esetén:

Operációs rendszer: Windows10 és MAC rendszereken egyaránt futattható.

Böngésző: Chrome, Mozilla, Edge

Mobiltelefon használata esetén:

Android operációs rendszeren - Chrome böngésző javasolt

IOS operációs rendszeren - Safari böngésző javasolt

Tájékoztatás
"Szeretnénk tájékoztatni, hogy levelezésben és a konzultáció során elérhetőség, telefonszám, email cím egyéb elérhetőségek nem adhatók ki, illetve a klienstől sem fogadható el, ez a szerződésben is feltüntetésre került. Az elérhetőség kiadása és elfogadása az együttműködés felbontásához vezethet. Megértését és együttműködését köszönjük.”
Rendben
Új konzultációs felkérése érkezett!
Dr Nagy Péter
Elfogad Elutasít

A kisállatok terápiás hatásai

2025.03.05. | Szerző: Potó Bernadett

Hogyan segítenek a mentális betegségekkel élőknek?


A kisállatok már évezredek óta hűséges társaink, de az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb figyelmet kapnak terápiás szerepük miatt. Nem véletlen, hogy egyre több pszichológus, pszichiáter és terapeuta alkalmazza az állatokkal való kapcsolatot kiegészítő terápiás eszközként. A kisállatok – legyen szó kutyákról, macskákról, nyulakról vagy akár madarakról – jelentős pozitív hatást gyakorolhatnak a mentális egészségre. De miért és hogyan működik ez? Nézzük meg a pszichológiai hátterét!



Az állatok és az emberi psziché kapcsolata


Az emberi agy ősi mechanizmusai kedvezően reagálnak a kisállatok jelenlétére. Az állatokkal való interakció hatására csökken a kortizol stresszhormon szintje, miközben növekszik az oxitocin és a szerotonin mennyisége – ezek az anyagok a boldogság, a kötődés és a nyugalom érzéséért felelősek. Ez különösen fontos azok számára, akik szorongásos zavarokkal, depresszióval vagy poszttraumás stressz szindrómával (PTSD) élnek.



Kisállatok és konkrét mentális betegségek


1. Szorongás és depresszió

A kisállatok kiszámítható, feltétel nélküli szeretetet nyújtanak, ami rendkívül fontos a depresszióval vagy szorongással küzdők számára. A rendszeres gondoskodás – etetés, séta, simogatás – strukturáltabbá teheti a napot, és értelmet adhat a hétköznapoknak, ami különösen hasznos lehet depresszió esetén.


2. PTSD és trauma feldolgozása

A traumát átélt emberek gyakran érzik magukat elszigeteltnek, bizalmatlannak a világgal szemben. A terápiás állatok, különösen a kutyák, segíthetnek a bizalomújraépítésében és a szociális kapcsolatok fejlesztésében. Az állatok nyugtató jelenléte és az ismétlődő, kiszámítható interakciók csökkenthetik a hirtelen fellépő szorongásos rohamokat és segíthetnek a biztonságérzet kialakításában.


3. Autizmus és egyéb neurodivergens állapotok

Autizmussal élő embereknél a terápiás állatok segíthetnek az érzelmi szabályozásban, csökkenthetik a stresszt és támogatják a szociális készségek fejlődését. A kutatások kimutatták, hogy a kutyákkal vagy macskákkal való interakció elősegítheti a szemkontaktus fenntartását és az empátia fejlesztését.


4. Bipoláris zavar és skizofrénia

Ezeknél a betegségeknél az állatok stabilitást és érzelmi biztonságot nyújthatnak. A kisállatokhoz kapcsolódó felelősségérzet és rutin segíthet az epizódok közötti egyensúly fenntartásában, csökkentve az izoláció érzését és az érzelmi hullámzásokat.


Miért hatékonyak a terápiás állatok?

• Feltétel nélküli szeretetet adnak: Az állatok nem ítélkeznek, nem kritizálnak, és mindig örülnek a gazdájuknak.

• Csökkentik a stresszt és a szorongást: A simogatás, az állatokkal való foglalkozás csökkenti a stresszhormonok szintjét.

• Fizikai aktivitásra ösztönöznek: A kutyasétáltatás, a játék, az állatok gondozása mozgásra késztet, ami segít a depresszió kezelésében.

• Szociális interakciókat segítik elő: A kisállatok sokszor megkönnyítik a kapcsolatteremtést más emberekkel.

• Rutint adnak a mindennapokhoz: Az állatok etetése, gondozása struktúrát adhat a napnak, ami segít az életvitel stabilizálásában.


A kisállatok nem helyettesítik a szakmai terápiát vagy a gyógyszeres kezelést, de hatékony kiegészítő eszközök lehetnek a mentális egészség javításában. Az állatokkal való kapcsolat érzelmi támogatást nyújthat, segíthet a társas kapcsolatok fejlesztésében és javíthatja az életminőséget. Ha valaki mentális betegséggel él, és lehetősége van kisállatot tartani, érdemes megfontolni ezt a lehetőséget, hiszen egy négylábú társ nemcsak szeretetet, hanem valódi terápiás segítséget is nyújthat.




Szerző: Potó Bernadett
Adatlap megtekintése
További blog bejegyzések
rejtett depresszió

Mi az a rejtett depresszió?

2025.03.16.A "rejtett depresszió" – amikor a mosoly mögött sötétség rejtőzik A depresszió legtöbbünk számára egyértelműen felismerhető tünetekkel társul: s...
Elolvasom
Tévhitek

Tévhitek a pszichológushoz járással kapcsolatban

2025.03.15.A pszichológushoz járás még mindig számos félreértés és tévhit tárgya, pedig a mentális egészség legalább olyan fontos, mint a fizikai jólét. Az...
Elolvasom
online pszichológia

Hogyan ismerjük fel a szorongást, és mit tehetünk ellene?

2025.03.13.A modern világban a szorongás egyre gyakoribb jelenség, amely hatással lehet mindennapi életünkre, kapcsolatainkra és mentális egészségünkre. Fo...
Elolvasom