Charles Mingus jazznagybőgős mondta azt, hogy „Az, hogy egyszerű dolgokat bonyolítunk túl, mindennapos dolog. De hogy a bonyolult dolgokat tegyük elképesztően egyszerűvé, na ahhoz, már kreativitás kell!”
A kreativitás egy olyan alkotási, teremtési folyamat, amely eredménye egy eredeti, újszerű, hasznos, társadalmilag elismert dolog vagy gondolat. Kreatívnak lenni nagyszerű érzés, mert olyankor áramlásban vagyunk.
A jó hír az, hogy mindenki kreatív, mert az életünk különböző helyzetei, legyen az akár egy gyerekzsúr megszervezése vagy egy nagyvállalat irányítása megkívánják azt, hogy eredeti módon, kreatívan gondolkodjunk.
A kreativitás viszi előre a világot és egyre jobban érezzük azt, hogy felértékelődik az értéke, mert általa fontos személyes és gazdasági problémákat is meg tudunk oldani. A világ jövője a kreativitáson múlik.
A szakemberek véleménye szerint alaposan meg kell tervezni egy feladat vagy project struktúráját és határait ahhoz, hogy fel tudjuk ismerni a korlátokat, amelyeket egyre inkább kifelé kell tolni. A kreativitáshoz, bármilyen furcsán hangzik, szükségesek a korlátok, szabályok, határok, struktúrák, amelyek segítenek abban, hogy valami különlegeset alkossunk. Visszatérve a jazz-zenészekhez, ahhoz, hogy improvizálni tudjanak, alaposan ismerniük kell a klasszikusokat, a jazz eredetét, a hangszerüket. A szabályokat addig nem léphetjük át, amíg nem értjük meg azokat. Ahhoz, hogy a szabályokat megértsük alaposságra van szükségünk. Az alaposság biztosítja azt a lendületet, bátorságot, rugalmasságot, ami által kreatívak tudunk lenni. Az alaposság intenzív koncentrációs képességet igényel, ami által az érzékszerveink kiélesednek és pont erre van szükség a kreativitáshoz is. Ahhoz, hogy megismerjük a nagyobbnál is nagyobbat, azaz hogy szárnyalni tudjunk kreatívan és valami újat hozzunk létre, ismernünk kell a kisebbnél is kisebbet. A világ megismerése is ott kezdődik, hogy először magunkat ismerjük meg alaposan.
A kreativitáshoz tér és idő is kell, engedély magunktól a merész kérdésekhez, az ábrándozáshoz. A merész kérdések a kíváncsiságból erednek, ami egy folyamatos ide-oda kapcsolgatást jelent az alaposság és a kíváncsiság között.
A kreativitást fejleszthetjük azáltal is, hogy pl. olyan konferencián, előadáson, programon veszünk részt évente egyszer, ami nem kifejezetten kapcsolódik a szakmánkhoz.
Hagyjuk magunkat eltévedni egy külföldi városban és megláthatjuk, hogy milyen gyorsan beindul a túlélésünket is szolgáló kreatív énünk.
Kezdjünk el új hobbikat, új szokásokat kialakítani, beemelni az életünkbe.
A példáknak nincs vége, mert a kreativitás végtelen. Te mit teszel a kreativitásod fejlesztése érdekében?