A testünkre, az étkezési szokásainkra vonatkozóan egyre több szociokulturális elvárás születik, nem véletlen, hogy egyre több a probléma ezekkel kapcsolatban. A média egyértelműen élen jár a testkép kialakulásával kapcsolatos súlyos pszichológia gondok kialakításában, nőknél és férfiaknál egyaránt.
A pszichológiával foglalkozó szakemberek egyetértenek abban, hogy a média mesterséges szépségideált alakított ki a nők és a férfiak körében egyaránt. Természetesen nem lehet csak a médiát okolni a testképzavar kialakulásában, de hogy komoly okozója, abban mindenki biztos.
Az evészavarok kialakulásának hátterében sok biológiai, pszichológiai és szociális tényező játszik szerepet. A családi kapcsolatok, a szülők hozzáállása mind komoly befolyással bírnak, de a média hatása is jelentős. Ha három tényezőre szűkítjük az okokat, akkor a genetika, az étellel kapcsolatos empirikus tapasztalatok és a szociokultúra, azaz a média sorolható ide.
A média szívesen alkalmaz hírességeket az étellel kapcsolatos reklámokra. Sportolók, énekesek, színészek, azaz celebek beszélnek arról, milyen ételeket, italokat érdemes fogyasztani. A média kettős képet alakít ki az átlag fogyasztóban: egyrészt azt üzeni, hogy fogyasszunk, halmozzunk fel mindent, legyen minél több áru a birtokunkban. Ugyanakkor azt is üzenik: legyünk minél soványabbak. Természetesen erre is megtalálja a megfelelő termékeket, ebből profitálnak a fogyókúrás cégek.
A reklámok első körben elmondják, milyen az ideális testkép, majd azt közvetítik, hogy csak a sovány emberek szépek, ők lehetnek sikeresek, ismertek és népszerűek. Ezután következik a lelkiismeret-furdalás fázisa, amikor bűntudatot ébresztenek a fogyasztóban. A média hatása ezután válik egyértelművé: olyan termékeket árul, amivel ellensúlyozni lehet a negatív testképet és az ideálisra lehet törekedni. A legtöbb reklámból a motivációs fázis kimarad, hiszen a nők tudatában már mélyen ott van, hogy fogyni kell, amennyit csak lehet. Bár néhány terméknél elindult az etikusabb reklámozás, de a legtöbb reklám még mindig a sovány nőideált állítja a középpontba, ami sokaknál vezet testképzavarhoz. Ebből pedig súlyos betegségek is kialakulhatnak, mint például az anorexia nervosa vagy a bulimia nervosa.
Nem feledkezhetünk meg arról, hogy a média hatása nemcsak a nők, hanem a férfiak testére is erősen kiterjed. Náluk nem a soványság az elérendő cél, hanem a minél nagyobb izomzat, a férfias megjelenés. Az ő betegségüket izomdiszmorfiának nevezzük, ez leginkább a túlságosan kigyúrt testépítőkre vonatkozik. Megoldás a média részéről az lehetne, ha a nő- és férfialakok természetesebb spektrumát mutatnák, nem pedig egy elérhetetlen vágyálmot.