Az Inserm és a Sorbonne egyetem kutatóiból álló csapat kimutatta, hogy a rövidebb alvás kedvez a kreativitásnak. Íme, egy jó kis érv az egész napos szundikálás mellett. Nem találjuk választ egy problémára? Ahelyett, hogy sokat rágódnánk és görcsösen keresnénk a megoldást, szundítsunk egyet. Nem fogjuk az időnket vesztegetni!
Mindenesetre ez derül ki abból a tanulmányból, amit Delphine Oudiette (Inserm) és Célia Lacaux (Brain Institute) irányításával a kutatócsoport végzett.
Ahhoz, hogy erre a megállapításra juthassanak, a kutatók alaposan megvizsgálták az alvás első fázisát, az elalvást. 103 önkéntesnek javasoltak matematikai feladatokat, amelyek megoldása ugyanazon - a résztvevők számára ismeretlen - szabály szerint működött. Azokat, akik a megadott idő lejártáig nem találták meg a megoldást, arra kérték, hogy aludjanak körülbelül 20 percet, mielőtt ismét a kérdésekre térnének. Majd jött a meglepetés: sok résztvevő megtalálta a választ!
„Ha legalább 15 másodperc eltelt az elalvás utáni legelső alvási fázisban, megháromszorozta annak esélyét, hogy megtalálják ezt a rejtett szabályt, a híres heuréka-effektusnak köszönhetően” – magyarázza Célia Lacaux, a tanulmány első szerzője. A kutatók szerint a heuréka-effektusnak vagy „Aha!” élménynek a felbukkanása, létrejötte az elalvás folyamatában gyökerezik. Az ébrenlét és az alvás közötti időszakot még mindig kevesen vizsgálják az idegtudományban. De ez egy összetett folyamat, amely során jelentős agyi aktivitás zajlik.
„Az alvási fázist eddig viszonylag figyelmen kívül hagyta a kognitív idegtudomány. Ez a felfedezés rendkívüli új terepet nyit a jövőbeli tanulmányok számára, különös tekintettel a kreativitás agyi mechanizmusaira” – közli lelkesen Delphine Oudiette, az Inserm kutatója és a tanulmány második szerzője.
A mikroszieszta, amelynek előnyei már a nap közepén is felerősödnek, ezért még nagyobb jelentést nyer azáltal, hogy a kreatívok és a megoldandó problémával szembesülő emberek szövetségesévé válik. A kutatók hangsúlyozzák, hogy nem az alvás hossza számít, ellenkezőleg: kísérletükben azt figyelték meg, hogy a heuréka-effektus megszűnt, amikor az önkéntesek mélyebben elaludtak.
A lényeg az, hogy el tudjuk engedni magunkat és elaludni, ez a folyamat akár 20 percig is eltarthat. Annak érdekében, hogy időben felébredjünk, tegyünk úgy, mint Edison, Einstein és Dali: aludjunk el egy tárggyal a kezünkben. Ahogy elszundítunk, az leesik, és a zaj felébreszt álmunkból.