A Tik tok mindössze öt év alatt jutott el ötszázmillió felhasználóig, és ért fel a közösségi oldalak dobogójára. A Z generáció kedvence, töretlen a népszerűsége, — néhány szülőben azonban kérdések merültek fel. A napi több órás telefon nyomkodás probléma lehet, és ez probléma mentális és testi szinten is jelentkezhet a gyakran kiskorú felhasználóknál.
A bullying, az online bántalmazás nem kerülhető el. Hiába vannak szigorú irányelvek, a moderátorok lehetőségei végesek. Ha egy közösségi oldalon aktívak vagyunk, biztos, hogy találkozunk vele. Hatásai az enyhe bosszúságtól a maradandó mentális sérülésig terjedhetnek. Fel kell készülnünk rá, legfőképpen pedig a gyermekeinket kell felkészíteni rá.
Ez nem lesz egyszerű, mert az oldaltól való függőség gyorsan kialakulhat, ami lehetetlenné teszi a teljes távolmaradást, vagy akár a részleges korlátozást is. A függőség értékes dolgoktól vesz el időt, leszokhatunk a kritikus gondolkodásról, és egy tökéletesnek tűnő világba találjuk magunkat, ahol talán csak mi nem vagyunk híresek, tehetségesek, gazdagok, vékonyak, sportosak és bátrak.
Már nem is alszunk. Állandóan készenlétben állunk, hajnalig. Aztán jön a krónikus fáradtság és a stressz. A mentális zavarok testi következményei egy rosszul elsült poszt, egy troll, vagy egy kritikus komment után azonnal jelentkezhetnek. Emelkedik a vérnyomás, dopamin szabadul fel az agyunkban, cukor árasztja el a vérünket, ami hosszú távon szívbetegségekhez és cukorbetegséghez vezethet. Egy hamis világban, hamis minták rombolhatják le gyermekeink önbizalmát.
Sokat. Szerencsére. Általános szabályként elmondható, hogy mint mindenben, ebben is érdemes kerülni a szélsőségeket. Korlátozhatjuk magunkat (vagy a gyermekünket) abban, hogy mennyi időt Tik Tokozik, vagy tölt egyéb közösségi oldalon. Ne hagyjuk, hogy a figyelmünket elvonja a valós emberi kapcsolatainkról. Szűrhetjük a tartalmakat és az ismerősöket is. Meg kell tanulnunk és tanítanunk a felelős intenethasználatot. Egy kamasz jobb, ha nem beszél kényes témákról a 15 másodperces videókban. Van, mai nem tartozik a világra. Egyáltalán nem. Óvatosan a kitárulkozással. Visszaélhetnek vele, amivel előidézhetnek vagy fokozhatnak mentális zavarokat. Nem kellenek a zaklatók.
A teljes tiltás talán nem megoldás. A Tik Tok hatása, befolyása a fiatalok életére, azonban jobb, ha egy ellenőrizhető, kezelhető mederben marad.