A nap 24 órájában a számítógépe előtt ülve nyomkodja a gombokat és az egeret, mert játszik? Mikortól számít függőnek a gyermekem? Mit tehetek ellene, vagyis inkább hogyan tudok neki segíteni? Mutatjuk a válaszokat.
A számítógépfüggő alatt ebben a cikkben valójában a játékfüggőt értjük, azaz, az olyan gyermekeket, akik nem tudnak elszakadni a monitor elől, mert folyamatosan játszanak. Ez egyébként közel sem csak gyermekekre jellemző. Ezek a személyek nem tudnak határt szabi a szenvedélyüknek, minden mást háttérbe szorítanak, még akkor is, ha ez tudomásuk szerint is negatív hatással van az életükre. Diagnózis ezekről az emberekről egy év elteltével állítható fel. Akkor, ha ez a viselkedés bizonyítottan hatással volt az emberi kapcsolataikra, az iskolában, munkahelyen nyújtott teljesítményre. A számítógépes függőség nem egyenlő sem az internetfüggőséggel, sem a telefonfüggőséggel, sem pedig a szerencsejáték- ezeknek más a kórképük.
Aki számítógépfüggő, annál számításba kell venni minden esetben azt is, hogy nagy valószínűséggel valamilyen egyéb pszichológiai probléma is húzódik a háttérben. Szorongás, depresszió, magány – ezek mind jellemzők lehetnek egy függőre, de egyszerre is jelentkezhetnek ezek a gondok. Érdemes tehát megállapítani, hogy „csak” játékfüggő a gyermekünk, esetleg nincs-e valamilyen mélyebben gyökerező probléma is a háttérben.
Azt kimondani, hogy a gyermekünk számítógépfüggő, csak szakember tudja megállapítani 100 százalékos biztonsággal, azaz egy addiktológus. Természetesen rendkívül bosszantó lehet a szülőknek, ha azt látják, hogy gyermekük egész nap a gép előtt ül, semmi más nem érdekli, csak a játék, de a veszekedés, kiabálás itt sem vezethet eredményre.
A jelek az eddigi taglaltak alapján általában egyértelműek, így aztán tenni is tudunk a tünetek ellen. A legjobb, ami tehetünk (mint minden velük kapcsolatos gond esetén), ha leülünk beszélgetni. Kérdezzük a játékról: miért szereti annyira, miért fontos, hogy ennyit játsszon. Virtuális barátokat szerzett, újabb rejtélyeket fejthet meg, győzelmet arathat? Ha megvannak a válaszok, az nagy mértékben segíthet megtalálni és megfejteni más problémás területeket. Ha parancsba adjuk, hogy nem játszhat, ha büntetjük, alázzuk, azzal semmit sem érünk el. Inkább biztassuk egyéb tevékenységre, például mozgásra, sportolásra, ahova magunk is elkísérhetjük. Ha megkérjük, hogy hagyja abba a játékot, akkor készüljünk fel valamilyen más lehetőséggel, programmal. Hagyjuk, hogy befejezze a kört, ha online játékról van szó, akkor engedjük, hogy elköszönjön a társaktól.