Az evészavarok kialakulása gyakran vezethető vissza családi okokra. Belső feszültség, megoldatlan konfliktus, merev működési rendszer is állhat a hátterében. Ezért ahhoz, hogy egy tinédzser ilyen jellegű problémája megoldódjon, az egész családra szükség van.
Ha egy serdülő visszautasítja a táplálékot, az egy komoly tünet, aminek számos oka lehet. Sok esetben a család működésére vezethető vissza. Ha a probléma olyan súlyossá válik, hogy kialakul az anorexia, akkor azzal komolyan kell foglalkozni.
Nem azt állítjuk, hogy a család okolható a betegségért, de gyakran játszik komoly szerepet benne. Ezekben az években egyébként is sok mindennel kell megküzdenie egy tinédzsernek, figyelni kell arra, hogy mi történik vele, ha az anorexia jeleit látjuk, érdemes szakemberhez fordulni. De hogyan alakul ki?
Az ilyen, legtöbb esetben megoldatlan problémák, nem kimondott elvárások nagymértékben hatnak a gyermekek életére, döntéseikre. Legyen szó iskolaválasztásról, párkapcsolatról, a gyermekek képtelenek az önálló döntések meghozására. Nem vállalnak fel konfliktusokat, elmarad az autonómiára való törekvés. Elakad a kamaszkorban természetes saját identitásnak a kialakulása, nem függetlenedik a tinédzser megfelelő módon. Mindezek pedig egyértelmű kiváltó okai lehetnek az evészavaroknak.
Ahhoz, hogy ez a probléma megoldódjon, a családnak is be kell szállnia a terápiába. Ez azonban sok esetben nehézkes, mert a családtagok nem ismerik be, hogy tehetnek a problémáról, nem értik, miért lennének okai a gondoknak, hiszen a gyermek szerető családban nőtt fel. Ez biztosan igaz is, ám ha valaki anorexiában szenved, komplexen kell vizsgálni a családi hátteret, az okokat vissza kell keresni, különben nem oldódik meg a probléma.
A szakemberek éppen ezért teljes családterápiát javasolnak ilyenkor, arra biztatják a családot, hogy maradjanak a közös úton, ne lépjenek le róla, próbálják meg együtt megoldani ezt a problémát is, mert egyedül nem fog neki sikerülni.