Az önszabotázs egy olyan jelenség, amely során valaki tudatosan vagy tudattalanul akadályozza saját fejlődését, sikerét vagy boldogságát.
Ez sokféleképpen megjelenhet az életünkben: halogatás, alulmotiváltság, perfekcionizmus, kudarctól való félelem vagy éppen az a tudattalan meggyőződés, hogy nem érdemlünk meg a sikert.
1. Gyermekkori minták – Ha valakit gyermekkorában sokszor kritizáltak, lealacsonyítottak, vagy nem kapott elismerést, akkor felnőttként is hajlamos lehet arra, hogy ne higgyen saját képességeiben.
2. Félelem a változástól – Az új lehetőségek izgalmasak, de egyben ijesztőek is lehetnek. A komfortzóna biztonságosnak tűnik, még akkor is, ha valaki nem boldog benne.
3. Alacsony önbecsülés – Ha valaki nem érzi magát elég jónak, akkor akaratlanul is olyan helyzeteket teremthet, amelyekben kudarcot vall.
4. Perfekcionizmus – Ha valaki azt hiszi, hogy csak akkor érhet el sikert, ha minden tökéletes, akkor lehet, hogy inkább bele sem kezd egy projektbe, nehogy hibát vétson.
5. Tudattalan büntudat vagy trauma – Előfordulhat, hogy valaki múltbeli tapasztalatok miatt nem hiszi el, hogy boldog lehet, vagy hogy megérdemli a sikert.
• Önismeret fejlesztése – Tudatosan figyelni kell arra, mikor jelenik meg az önszabotázs az életünkben, és milyen gondolatok vezetik.
• Reális célok kitűzése – Ahelyett, hogy azonnal tökéletes eredményt várnánk el magunktól, kisebb, elérhető lépésekben kell haladni.
• Negatív belső monológok felismerése és megkérőjelezése – Ha valaki azt mondja magának, hogy "úgysem vagyok elég jó", akkor ezt érdemes tudatosan lecserélni pozitív megerősítésekre.
• Belső gyermek gyógyítása – Az önszabotázs sokszor a gyermekkorból ered, így fontos lehet szeretettel és türelemmel fordulni a belső gyermek felé.
• Tettekbe ültetett változás – Nem elég felismerni az önszabotázst, hanem aktívan cselekedni kell ellene, még akkor is, ha kezdetben kényelmetlen.
Az önszabotázs legyőzése egy folyamat, amely időt és önismeretet igényel, de ha tudatosan figyelünk rá, fokozatosan képesek lehetünk meghaladni a saját korlátjainkat és megvalósítani a céljainkat.
Keressen meg, ha úgy érzi, segítségre van szüksége!