A bemutatkozás egyik alaptézise, hogy a másik szemébe nézünk. Ez nem azt jelenti, hogy kiszúrjuk, felnyársaljuk a pillantásunkkal az illetőt, de az illendőség azt diktálja, hogy egyenesen ránézzünk arra, akivel beszélünk, pláne arra, akit most ismerünk meg. Sokaknál nem ezt lehet tapasztalni, és ennek több oka is lehet. Például a szégyenlősség, a zavartság, vagy az érdeklődés, a koncentráció hiánya. Helyzettől függ, mikét értékeljünk egy ilyen magatartást, nem szabad elhamarkodottan ítélkezni, de azért jegyezzük meg, elképzelhető, hogy az illetőtől nem várhatunk egyenességet az élet más területein.
A szemhez hasonlóan árulkodó jel a testbeszédben az, ha beszélgető partnerünk testtartása eltér a hagyományostól. Mire gondolunk? Nem arra, hogy valaki egyenesen, vagy meggörbült gerinccel áll előttünk, hiszen ezek már rég kialakult személyes testtartási formák. Inkább arra, ha valaki elfordul tőlünk és ilyen testtartásban kommunikál. Erre mindenképpen figyeljünk fel, lehet, arról van szó, hogy a tisztelet még nem alakult ki a részéről, lehet, valami egészen másról. Az ilyen „menekülő” testtartás okkal való távolságtartást, negatív dolgokat is rejtegethet az illetőről.
Visszatérünk a szemhez, a pislogás furcsa tud lenn egy beszélgetés során, elsősorban akkor, ha sűrűbb a megszokottnál. Ez szorongásra, feszültségre utal. Ha elraktározzuk magunkban megfigyelésünket, később esetleg nem érhet váratlanul ennek a feszültségnek a kitörése, vagy más módon való megjelenése.
Árulkodó jel a testbeszédben a karok, kezek helyzete, tartása. Figyeljünk! Politikusoknál, közszereplőknél is szokták elemezni. A keresztbe font karokkal a másik távolságtartást jelezhet, és az is jellemző lehet, hogy milyen a kezek egymáshoz viszonyított helyzete. A lábak is árulkodhatnak, elsősorban ülő helyzetben megfigyelhető, és következtethetünk pozitív, vagy negatív fogadtatásra partnerünktől.
Szokták mondani: az arcára van írva minden. Bizony, sok ember képtelen arra, hogy uralkodjon arckifejezésein, azaz ezekből sok mindent le lehet szűrni. Például ott a mosoly, amely nem mindig jelent barátságos hozzáállást. Ha jól figyelünk, észrevehetjük egy mosolyról, ha az csak álmosoly, hamis, és akkor elgondolkodhatunk annak miértjén. Fontos árulkodó jel a testbeszédben továbbá az apróbb szájmozdulat, ráncolás, kisebb, nehezebben megfigyelhető, de jelen lévő mimikák.