Mi a teendő akkor, ha úgy érezzük, a fellobbanó szerelem megtorpant, valami hiányzik, valami nem stimmel. Ha a rózsaszín köd után megtapasztalunk valami olyasmit, amit eddig még nem. Itt a vége a párkapcsolatnak? Ez egyáltalán nem biztos!
A párkapcsolatok jelentés részénél az első időszakot szokás jellemezni a rózsaszín köd kifejezéssel. Azt az időszakot, amikor a szerelemesek igazán szerelmesek, az egymásba habarodás elhomályosít, elfed sok minden mást. Az idilli kiteljesedés kielégít minden vágyat. Az érzelmek hullámhegyre visznek, nagyon távolinak tűnik, hogy hullámvölgyek is akadnak. Pedig akadnak és eljönnek előbb, vagy utóbb. Az érett párkapcsolat már egészen másként fest, nem jelenti azt, hogy a szerelem elmúlik, inkább csak átalakul, ahogyan mi magunk (párunkkal együtt) is alakulunk.
Mi történik azután, miután alaposan megismertük a másikat, nincs már az az őrült szenvedély, vágy? Semmiképpen sem szabad kétségbe esni! Bizony sokak számára ez olyan, mintha falnak mennének és sok párkapcsolat esik szét ilyenkor, ugyanakkor, amelyek megmaradnak egy másfajta minőséget képviselnek a továbbiakban. Hogyan lehet elérni ezt a rózsaszín köd után átalakult, magasabb rendűnek is nevezhető minőséget, amely a szerelem mellett igazi megismerésen és tiszteleten alapszik?
Elsősorban alkalmazkodással és odafigyeléssel, ezek mindenképpen szükségesek ahhoz, hogy kapcsolatunk a rózsaszín köd után is élhető, építő, működő kapcsolat maradjon. Az odafigyelés arra vonatkozik, hogy ismerjük párunkat, tudjuk, hogy mit szeret és mit nem, mikor, milyen a hangulata, hogyan kell, érdemes hozzá viszonyulni. Az alkalmazkodás ezzel szoros összefüggésben van. Azt jelenti, hogy egy adott szituációhoz úgy tudunk alkalmazkodni, ahogyan az párunknak is megfelelő. Ez korántsem nem jelenti azt, hogy feladjuk magunkat, veszítünk énünkből. Sőt, megfelelő alkalmazkodással és jól működő párkapcsolattal épp ellenkezőleg: fejlődhetünk, többé válhatunk. A konfliktusok természetesek, meg kell találni bennük azt, amik előre visznek.
Egy párkapcsolat mindenképpen kölcsönös tiszteleten alapul, ha ez nem így van, akkor nem beszélhetünk egyensúlyi, egyenjogú helyzetről és a torz viszony nem építi, hanem leépíti egyik felet, vagy mind a kettőt. A tisztelet tartalmazza, hogy elismerjük a másik egyéniséget, erényeit, tisztában vagyunk hibáival, gyengeségeivel és azokkal nem élünk vissza, még egymás között sem. A tisztelet azt is jelenti, hogy hagyunk teret a másiknak, ezzel támogatjuk az elképzeléseit, elősegítjük kibontakozását, lehetőséget biztosítunk némi titokzatosságra. Mit jelent ez a titokzatosság? Semmiképpen sem titkolózásra kell gondolni, egyszerűen csak egy olyan dolog, ami egy párkapcsolat kötőanyaga lehet. Természetes, hogy (szinte) mindent tudunk a másikról, mindent meg is beszélünk, ettől függetlenül kell egy olyan kis teret engedni mindkét félnek, ami kívül esik a közös halmazon.
A szenvedélyek vihara, a rózsaszín köd után megváltozik a párkapcsolat. Ez nem feltétlenül jelent hanyatlást. Ha a két fél, képes hosszú távon tartalommal megtölteni a kapcsolatot, akkor nyert ügyük van. Ebbe a tartalomba a fent említett fogalmaknak mind-mind szerepe van. A jó párkapcsolat egyrészt kiegyensúlyozott, másfelől mindig dolgozni kell rajta, odafigyelni rá, gondozni, de ez így van jól.