Borderline személyiségzavarral többen küzdenek, mint gondolnánk. Ez a fiatal felnőtteknél kialakuló mentális betegség főleg a nőket érinti. Hogy ismerhető fel a borderline személyiségzavar? Hogy viselkedjünk egy borderline beteggel? Nehéz válaszok egy nehéz helyzetre.
A borderline szindróma (borderline personality disorder) egy összetett, különböző mentális tüneteket produkáló, rendkívül súlyos személyiségzavar. A borderline személyiségzavar a népesség alig három százalékát érinti, és a nőknél sokkal gyakrabban alakul ki, mint a férfiaknál. A borderline szindrómában szenvedő betegekre a pszichotikus, a neurotikus és hétköznapi epizódok váltakozása jellemző. Az állapotuk hullámzó, nem állandó. A borderline beteg szélsőséges formákban fejezi ki érzelmeit. Depresszióját heves és ellenséges érzelmek kimutatása kíséri, és a beteg agresszív is lehet. Ezt aztán rövid pszichotikus időszak követi. A beteg lételeme az élvezethajhászás és az önpusztítás. A borderline személyiség identitászavarban is szenved, a személyisége időnként szétesik, emberi kapcsolataiban a manipulatív viselkedés, a felületesség és a függőség dominál.
A borderline szindróma tünetei:
A személyiségzavarokhoz hasonlóan a borderline szindróma kialakulására is több fizikai és érzelmi tényező hat. A borderline szindróma oka legtöbbször egy korai trauma vagy a gyerekkorban tapasztalt családi minta. A borderline szindróma örökölhető is, genetikailag hajlamosak lehetünk rá.
A borderline beteg hajszolja az élvezeteket. Gyakori az alkoholizmus, a nagyszámú alkalmi szexuális kapcsolat, és a drog mértéktelen használata. A borderline önpusztító, veszélyesen vezet, gyakran túl sokat eszik, és az élet minden területén a túlzások jellemzik. Ezzel az érzelmi reakcióit csillapítaná, de ez az életmód hosszú távon nem segíti, csak fokozza a problémát, és tovább torzítja a személyiséget.
A borderline szindrómában szenvedő ugyanakkor tudatosan épít képet magáról. A külvilág felé határozottságot sugároz, ami gyakran túlzott önbizalom és nárcisztikus vonások formájában is megjelenik. Egyedi külső megjelenést alakít ki, hogy emlékezetes legyen mások számára. Ez számára rendkívül fontos. Ez a külső azonban egy bizonytalan belsőt takar: a borderline személy valójában céltalan, nincsenek tervei, és irreális, állandóan változó elképzelései vannak saját magával kapcsolatban. Kritikára gyakran reagál szélsőséges érzelmi reakcióval, egy sértő megjegyzés ugyanis felborítja a belső egyensúlyát.
Nehéz élet ez, ezért fontos, hogy borderline ismerősünkkel mindig legyünk figyelmesek, különösen akkor, ha az érzelmi problémáiról beszél.