Aki ilyen segítségben gondolkodik, biztosan felteszi magának a kérdést: hogy válasszunk pszichológust? Egy pszichológusnál nem elsősorban az számít, hogy passzol-e hozzánk, szimpatikus-e nekünk, hogy nő, vagy férfi, idős, vagy fiatal az illető. A terápia eredményességénél a páciens hozzáállása mellett a pszichológus szaktudása, tapasztalata számít. Ugyanakkor az sem mellékes, hogy megfelelő módon meg tudjunk nyílni az adott szakembernek, ehhez pedig szükségünk lehet egy számunkra szimpatikus partnerre.
Ahogy említettük, nem mindegy, hogy milyen problémával szeretnénk szakemberhez fordulni. Akadnak olyan területek, amelyekkel kevesen foglalkoznak, így a választási lehetőségek is szűkek. Előfordulhat, hogy több kutatásra, majd hosszabb utazásra van szükségünk egy-egy terápiához, az online pszichológia használatával utóbbi persze kiküszöbölhető.
A hogy válasszunk pszichológust kérdésre tehát nem adható egyértelmű, általános válasz. Az biztos, hogy a pszichológus szakemberek mindegyike ugyanazt az alapképzést végezte el, azt követően viszont gyakorlati módszerek elsajátításával bővítik ismereteiket, azaz különböző utakat járhatnak be és lehetnek például jók a pár- és családterápiában, vagy az autogén tréning területén. A szakpszichológusok azok, akik további tanulással különböző szakterületekre specializálódtak (például: tanácsadó, klinikai, vagy szexuál szakpszichológus). A pszichoterapeuták jelentik a következő, legmagasabb szintet a pszichológiában.
Meggyőződhetünk a választott szakember képzettségéről, de ezen túl érdemes megfontolni azt is, hogy megbízunk-e benne, rábízzuk-e magunkat. Olykor ez csak egy megérzés, de nagyon is számíthat a választáskor. Ismerősök ajánlásai is jó alapot jelenthetnek, illetve a különböző beszámolók egyaránt, ha elérhetőek ilyesmik az adott szakemberről.
Amennyiben nem tudunk dönteni, bátran próbálkozzunk, azaz vegyük fel a kapcsolatot különböző szakemberekkel, hátha egy-egy telefonhívás, beszélgetés, legyen az személyesen, vagy online, segít a választásban.
Összefoglalva, pszichológus-választásnál légy megbizonyosodva az illető megfelelő szakmai hátteréről, képzettségéről, tudd kiválasztani azt a szakembert, amely a számodra megfelelő területen működik, végül nyomozással, utánajárással, kapcsolatfelvétellel szűkítsd a kört arra a személyre, akire bátran rábízod magad, úgy érzed, meg tudod vele beszélni a problémáidat.