Hogyan fejleszthető, miként alakul ki, egyáltalán mi az? A mai világban különösen nagy szükség van arra, hogy minél inkább rendelkezzünk ezzel a tulajdonsággal, vagyis inkább képességgel. A jó hír, hogy mindenkiben megvan, pusztán egy kis edzésre van szükség. Járjuk körbe az érzelmi rugalmasság témakörét.
Nem mondunk nagy újdonságot azzal, ha kijelentjük, rohanó világunkban kevés biztos pontot tudunk felsorolni az életünkben. A változás azonban ma már ezek közé tartozik. Változik a munkánk, életterünk, emberi kapcsolataink, a minket körülvevő tárgyak, és még sorolhatnánk. Hullámvasút, amivel emocionálisan is meg kell küzdenünk. Ahhoz, hogy mindent fel tudjunk dolgozni, nagyfokú érzelmi rugalmasság, szakszóval rezilencia szükséges.
Nem arra gondolunk, hogy kizárólag pozitív gondolatokkal kell körülvennünk magunkat, és minden rózsaszínben kell látni. Ez sokkal inkább túlélési stratégia, amivel megkönnyíthetjük a hétköznapjainkat, feldolgozhatjuk a rengeteg történést körülöttünk. Méghozzá úgy, hogy tudatosítjuk a saját érzelmeinket.
Mit tehetünk, hogy fejlődjünk bennünk az érzelmi rugalmasság? Az egyik legfontosabb lépés az elfogadás. Az, hogy belátjuk, a változás az élet szerves része, és elismerjük, hogy nagyon sok mindenen nem tudunk változtatni. Van, ami ellen pedig nem érdemes küzdeni, egyszerűen hagyni kell, hogy megtörténjen.
Természetesen élnek kevesebb szociális igénnyel rendelkező emberek, de a társas kapcsolatok fejlesztése is jótékony hatással lehet az érzelmi rugalmasság alakítására. Itt természetesen a minőségi emberi kapcsolatok ápolására gondolunk. Törekedjünk a jó viszonyra minden családtagunkkal, mélyüljünk el a barátainkkal való beszélgetésekben. Beszéljünk velük a bennünket ért változásokról, kérjük ki tanácsukat és mi is hallgassuk meg őket figyelmesen.
Ahhoz, hogy fel tudd dolgozni a változásokat, nemcsak másokra, hanem magadra is figyelned kell. Legyen egy kis „énidőd”, amikor a saját igényeidet, szükségleteidet elégíted ki, amikor olyan dolgokkal foglalkozol, amik kikapcsolnak, feltöltenek. Ez lehet egy jó könyv, de aktív testmozgás is. Ha ezeket rendszeresíted az életedben, állandóvá teszed őket, az is nagyfokú érzelmi stabilitást nyújthat számodra.
Az adott változást mindig próbáld úgy értelmezni, hogy milyen hatásai lehetnek hosszú távon. Gondolj arra, ha majd tíz év múlva visszanézed saját magad és az adott szituációt, akkor majd milyen távolinak és egyszerűnek tűnik.