Talán nincs még egy olyan összetett és annyit kutatott területe az emberi tudatnak és tudatalattinak, mint az álmok. Számtalan megfejtés és ok-okozati összefüggés található ezzel kapcsolatosan az interneten, azonban még a legösszetettebb szakirodalom sem tud mindenre magyarázatot adni.
NREM-1, NREM-2, NREM-3, NREM-4, REM. Nem egy titkos kódról van szó, csupán az alvás egyes fázisait jelölik ezekkel. Bár több, a mai napig nem megmagyarázható fizikai tény kapcsolódik az egyes fázisokhoz, azt már tudjuk, hogy az álmok, az álmodás folyamata a REM (rapid eye movement, magyarul gyors szemmozgás) fázisában történik. Mint a neve is mutatja, ezt a fázist gyors szemmozgás jelzi, ilyenkor a végtagok átmenetileg képtelenek a mozgásra. Az agy vérellátása megkétszereződik, és olyan képet mutat, mint a tanulás, vagy épp a dolgok megszervezése során. Ilyenkor raktározódik el mindaz az információ, amit éber állapotban az agy begyűjtött, nem csoda tehát, ha az álmodás folyamata is ilyenkor történik. Egy zavartalan éjszaka során több alvási ciklus megy végbe, amiből értelemszerűen és ideális esetben több REM-ciklus is következik. Az első ilyen nagyságrendileg 10 percig tart, majd ahogy haladunk előre az alvás folyamatában, a REM-ciklus hossza is kitolódik, akár egy egész óra hosszáig is. Amennyiben a REM-fázis kimarad egy éjszaka alatt, reggel fáradtabbnak, kimerültnek érezzük magunkat.
Márai Füveskönyve, Krúdy Álmoskönyve – látható, hogy még a legnagyobb írók is témaszerűen foglalkoztak az álommal és annak jelentésével is. Mivel az álmok során felborul az ébrenlét során megszokott logika, nehéz őket megjegyezni, illetve saját maguk értelmében feldolgozni is lehetetlen feladat. Nem árt azonban, ha aktívan foglalkozunk az álmokkal, hiszen gyakran a nap folyamán csak akkor emlékszünk rájuk vissza, ha az ébrenlét során megpillantunk egy olyan tárgyat, ami szerepelt bennük. Nem mást jelent ez, mint hogy bizonyos szintig tudunk belőlük következtetni személyiségünkre, vagy éppen arra, hogy aktuálisan milyen állapotban van a lelkivilágunk. Ilyen szempontból nem véletlen, hogy sokan a lélek tükrének is nevezik az álmokat, hiszen egy adott időpontban ezek képezik le leginkább elménk állapotát. Természetesen nem létezik tökéletes fordítás, szimbolikájukkal, torzításukkal nehéz is lenne mit kezdeni. Nem árt azonban odafigyelni rájuk, adott esetben többet árul el a tudatalattink, mint amennyit tudatosan hajlandóak vagyunk beismerni magunknak.