Lépd túl a belső korlátaidat! - ez szinte minden életmódváltás kötelező reklám mondata, ami igen jól hangzik, megvalósítani azonban egyáltalán nem egyszerű dolog. Utóbbi persze nem jelenti azt, hogy lehetetlen.
Kedves Olvasó! Gondolj vissza kicsit eddigi életedre, mielőtt elolvasod ezt a cikket! Biztos vagyok benne, hogy találsz olyan szituációt, amikor sikerült átlépni határaidat és valószínűleg még többet, amikor ezek a belső korlátok bizonyultak erősebbnek nálad. Ezzel szinte mindenki így van, azaz van tapasztalatunk, pozitív és negatív egyaránt, tehát egyáltalán nem lesz idegen a téma.
Mik azok a belső korlátok? Nehéz ezt pontosan megfogalmazni, hiszen ez valami olyasmi, ami nagyon egyedi és mindenki maga érzi, hol helyezkednek el határai, mekkora korlátokkal szembesült már élete során. Ugyanakkor fontos megjegyezni, az, hogy érezzük a korlátokat, még nem jelenti azt, hogy jól is érezzük azokat, azaz reálisan ítéljük meg őket. Ezek ugyanis rugalmas dolgok, még akkor is, ha elsőre nem tűnnek annak. Egészen nyugodtan elkönyvelhetjük a tényt: határaink nem fixek, hanem kitolhatóak, azaz a lépd túl a belső korlátaidat felszólítás egyáltalán nem alaptalan és légből kapott. A külső tanácsok fontosak lehetnek, olykor nélkülönözhetetlenek, ugyanakkor ezeket az akadályokat mindenkinek magának kell megugornia.
Lépd túl a belső korlátaidat! - mantrázza magának a diétázó fogyni vágyó, vagy a nyelvtanuló, aki már sokadszorra futott neki az adott idegen nyelv elsajátításának. Sokan ismerjük jól ezeket a szituációkat: nagyon akarjuk, nagyon elhatározzuk, aztán valamiért mégsem sikerül. De miért nem? Elfogy az erő, a motiváció, az energia? Igen és nem. Ezek valójában elfogynak idővel, de nem ez a lényeg, hanem az ok. Az ok pedig az, hogy olyan területre, területekre tévedünk, amelyek ismeretlenek számunkra, a régi szokások, beidegződések pedig legyőzik az új területek felfedezésének vágyát. Van, akinél gyors a visszaesés, mások könnyebben pakolgatják arrébb belső korlátaikat. Előbbi esetben se keseredjünk el, lehet, hogy kicsit keményebben kell dolgoznunk, de nem lehetetlen feladatra vállalkozunk. Az sem baj, ha többször kell nekiugranunk valaminek. Ilyen esetben arra figyeljünk, hogy ne vegyük le ismét ugyanazt a mintát, próbáljuk nem elkövetni a korábbi hibákat. Kanyarodjunk el kicsit azon az úton, hátha másfelé jobban boldogulunk.
Rendben, eddig többször eljutottam már, de mi a tuti módszer a „lépd túl belső korlátaidat” témában? – kérdezik sokan. Az első lépésen már túl is vannak a kérdést feltevők, hiszen felismerték, hogy ezek a korlátok akadályozzák valami olyasmiben, amely a teljesebb, boldogabb élethez vezethet. Nézzük tovább! Nem tudsz fogyni, nem megy a nyelvtanulás, nem tudod megszerezni a kívánt állást, vagy esetleg másfajta nehézséggel szembesülsz, miközben próbálsz előrébb jutni az életben és esetlen még jól éreznéd magad a bőrödben? A jó érzés nem fog kapásból jönni, hiszen kilépünk a komfortzónából, de ha helyes az út és tudod is követni, akkor biztosan boldogabb leszel. Lássuk! A felismerés után fontos, hogy elhiggyük magunkról, képesek vagyunk az adott célt elérni. Képzeljük bele magunkat abba a szituációba, lássuk magunkat abban a helyzetben, amelyre vágyunk! Tégláról-téglára kell lebontani a régi beidegződéseket, a kishitűséget, ezzel párhuzamosan növelni a céltudatosságot és a magabiztosságot. Ez egy folyamat, nem megy egyik napról a másikra. Valakinek könnyebben, másoknak nehezebben valósul meg egy-egy olyan célja, vagy álma, amelyet korábban el sem tudott képzelni, vagy csak nem mert megvalósítani. Azaz a tanács most is áll: lépd túl a belső korlátaidat! Legfőképpen azért, mert képes vagy megtenni.