Mesét olvasni és hallgatni is igazán jó dolog. Szülőként, nagyszülőként olvashatunk esténként mesét a gyermekünknek vagy az unokáinknak. A klasszikus népmesétől a modern mesékig sokféle közül választhatunk. Talán kevésbé ismert, de komolyabb probléma esetén a mese terápiás célra is jó lehet.
A szakértők szerint minden élethelyzetnek van egy mesei párja. Szükség esetén ezt használják egy probléma megoldására. A szakértők megvizsgálják, hogy a segítségre szoruló hol tart éppen az életében, és ezt illesztik bele egy mesébe. Itt kiderülhet, hogy mi a feladat, mit tett eddig, és mit kell még tennie. Kiderül, hogy kire számíthat, ki segít neki, és az is, hogy kik az ellenfelei. A mese utat mutathat, hogy merre kell továbbmennie, megmutatja, mi legyen a következő lépés.
A mese nem csak gyermekeknél működik, fiatalok és felnőttek is hallgathatnak mesét. Ez életkortól független. Mindenki olvashat mesét. Mesét akár a születendő gyermekünknek is mondhatunk, bár a szakértő születés előtt és csecsemőkorban a mondókákat javasolja. Később jöhetnek az én-mesék, azután pedig a rövid állatmesék következnek. Aztán persze eljön a klasszikus mesék kora is.
A mesehallgatás nem terápia, alapvető szükséglete gyermeknek, szülőnek egyaránt. Mesemondás közben együtt vagyunk, figyelünk a gyermekünkre, időt töltőnk vele. A mese csökkentheti a szorongást, utat mutathat, és együttérzésre, bátorságra nevelhet. Probléma esetén ne próbáljuk meg a mesét terápiaként használni. Forduljunk szakemberhez.
A mesének gyógyító ereje van, a mese a lélekhez szól. A mese – jó esetben – egy különleges történet, ami akár évszázadok óta csiszolódik, így válva tökéletessé. Amikor mesét olvasunk, belső képek alakulnak ki, ezek pedig segítenek fenntartani vagy visszaállítani a belső egyensúlyt.
A szakemberek többféle módon használják fel a meséket segítségnyújtáskor. Nem ritka, hogy saját mesét írnak, vagy egy meglévőt írnak át az adott helyzetnek megfelelően. Azt mondják, nincs biztos recept, minden eset más és más, ezért nem lehet olyat kijelenteni, hogy például szorongás esetén valamelyik mese mindig beválik.
Általános tanács a szülőknek, hogy a mesével ne próbáljanak segíteni vagy gyógyítani. Csak meséljenek. Közben figyeljenek a gyermekükre, hiszen ők tudják, melyik mesére van éppen szükségük. Nem ritka, hogy egy mesét újra meg akarnak hallgatni, akár hosszabb időn át is. Csak meséljünk. Ennyi a dolgunk. Bizonyos helyzetekben persze szükség lehet segítségre. Ilyenkor forduljunk szakemberhez. Ő ajánlhatja a meseterápiát vagy másik segítségnyújtó módszer felé irányíthat bennünket.