A gyermekednek nem tudsz annál nagyobb ajándékot adni, mint a vele töltött idő. Ez megkérdőjelezhetetlen tény, de hogy legyen ez az idő minőségi? Egyáltalán: van értelme ennek a kifejezésnek?
Nincs értékesebb egy szülő–gyermek kapcsolatban, mint az együtt töltött, tartalmas, minőségi idő. Ezzel válik szorossá a kapcsolat, így erősödhet a gyermek önbizalma, ennek köszönhető, ha stabil lesz lelkileg.
Röviden válaszolva: minden perc, amit a gyermekünkkel töltünk. Hosszabban válaszolva: van azért több élethelyzet, amit tudatosan megteremtve valódi, minőségi időt tudunk varázsolni. Ha telezsúfolt a napunk, akkor készüljünk arra a fél órára, amit ki tudunk használni és a gyerkőccel tölthetünk. Ha ez nem megy spontán, ha nem sikerül másképp, akkor tervezzük meg, írjuk be virtuális naptárba, hasonlóan az edzéshez, vagy éppen a magánórához.
Talán közhelynek tűnik, de az első lépés ehhez, hogy mindenki tegye félre a telefonját, maximum háttérzene szóljon rajta. Azt, hogy mit csinálunk együtt, már tulajdonképpen mindegy és magát a tevékenységet sem kell feltétlenül pontosan kitalálni, elég csak az időpontot. De azért lássuk a példákat, tippeket.
Minőségi időt a gyermekünkkel? Az egyik legkönnyebben kivitelezhető módszer, ha olykor részeseivé válik a mindennapi rutinoknak, amiken amúgy is túl kell esnünk. Ilyen többek között a mosogatógépből való kipakolás, a növények meglocsolása, a gereblyézés, a felsöprés, a porszívózás. Adjunk neki valamilyen könnyen elvégezhető feladatot, beszéljünk neki arról, hogy milyen fontos „munkában” segít éppen. Annak, aki felnőttként szeret főzni, a közös ételkészítés a gyermekével az egyik legnagyobb élményt jelentheti. Ha ő is látja rajtunk, hogy élvezzük, akkor szívesen bekapcsolódik majd. Ha csak annyit csinál, hogy a tojáshéjat bedobja szemétbe, már az is sikerélmény számára.
Ha felmerül a kérdés, hogy miként töltsünk minőségi időt a gyermekünkkel, akkor a válaszok közül sosem maradhat ki a közös étkezés. Használjunk ki minden lehetőséget erre. Ha napközben alig vagyunk együtt, akkor a reggelit és a vacsorát, ha ennél szerencsésebb a helyzet, akkor a tízórait és az uzsonnát se hagyjuk ki. Üljünk le vele, kóstoljunk, ízleljünk meg minél több ételt közösen.
Egy „rohanós”, de együtt töltött nap során használjunk minden ölünkbe hullott percet. Sorban állás, dugóban ülés, várakozás közben is lehet énekelni, mondókázni, játszani. Általános tanulság, hogy minőségi időre mindig van alkalom, csak meg kell találni rá a megfelelő pillanatot minden nap. Ha másképp nem megy, akkor tudatos, pontos tervezéssel.