Roppant kirívó, látványos különbségek lehetnek emocionális terhelhetőség terén egyes gyerkőcök között. Vannak, akik egyszerűen jól tűrik a froclizást és cikizést, sőt akár képesek humorral kezelni a számukra kellemetlen helyzeteket, mások teljesen kiborulnak kisebb horderejű akadályoktól is. Hogy lehet, hogy ennyire szignifikáns különbségek születhetnek? Mi a titka a stabil, rugalmas és ellenálló személyiségnek, és hogyan nevelhetünk magabiztos gyermeket?
Ahhoz, hogy a kicsi már gyerekként is öntudatos, határozott, karakán és eltökélt legyen, lényegében babakorában ennek megfelelően kell nevelni őt. De mik lehetnek, azok a kardinális támpontok, amik alapot szolgáltathatnak egy markáns alapattitűd kialakításához?
Neurológiai kutatások kimutatták, hogy a születéskor és az azt követő napokban, hetekben a csöppségnek kizárólagosan egy egyetlen és ugyanazon személyből álló társaságra van szüksége, aki az esetek többségében az anya, de egyáltalán nem létfontosságú, hogy mindenképpen ő legyen az, az érdemi rész, hogy egy fő és permanensen ugyanaz legyen. Nyilván folyamatosan integrálhatók a csapatba újabb és újabb tagok, de továbbra is lényeges a fokozatosság elvének betartása.
Ami annyit jelent, hogy biztosítunk számára egy olyan életszakaszt, amiben nem kell döntenie, hanem a környezete eltökélten és határozottan megoldja helyette a választási szituációkat, természetesen mindig számára előnyösen. Ezzel megtanulja, hogy száz százalékosan rábízhatja magát a neki mindig jót akaró közegére, és a lelke legmélyén rögzül ez a fajta bizalom és jóhiszeműség.
Szimplán ez a tanulási módszere egy picinek, hogy önkéntelenül utánoz minden megtapasztalt cselekvést, így amennyiben kívülről egy jól irányított, konzisztens magatartásformát észlel meghatározott helyzetekben, ezeket is ösztönösen imitálni fogja.
Releváns tényező, hogy megtanulhassa, hogy az idő egy érzékelhető és jól tagolható dolog, így elengedhetetlenek a reggeli és esti állandóan ismétlődő rituálék, és ezt ne csak napi, de heti, havi és még nagyobb csoportokban is mutassuk meg neki. Legyenek évszakokhoz köthető rítusaink, és ugyanezt a bevésődést mélyítik a különböző ünnepekhez és hagyományokhoz köthető szertartások is.
Erre már kevesebb a ráhatásunk, de sok beszélgetéssel és megfelelő kérdésekkel tájékozódhatunk és kontrollálhatjuk az ifjonc külsős impulzusait, és erre fordítsunk is időt és energiát, mert átütő és mélyenszántó fejleményeket váltanak ki ezek az ingerek, és nagyban irányítják, hogy vajon magabiztos gyermeket tudunk-e nevelni porontyunkból.