Miért szeretik a gyerekek, ha van egy kuckójuk? Ha alkothatnak valamit, ami egy saját, önálló világot teremt, egyben a valahová tartozást is szimbolizálja? A második kérdés voltaképpen nem is kérdés, hanem az első mondat válasza, persze a kuckóépítés háttere ennél árnyaltabb. Lássuk!
Már az egészen kicsi gyermekek készítenek maguknak kuckót. Kedvelik az olyan helyeket, ahová el lehet bújni. Takarót tesznek két szék közé, párnákból építenek „házat”, vagy éppen a szabadban alakítanak ki maguknak búvóhelyet. Ez nemcsak kis korban, hanem a tizenévesek számára is kellemes, gyakori elfoglaltságot jelent. Gyermekfejjel nyilván izgalmas dolog az ilyen tevékenység, jó építkezni, ráadásul el is lehet benne bújni, alkalmas sokféle játékra. De vajon egészen pontosan miért szeretik a gyerekek a kuckó építést?
A kuckó építés voltaképpen egy ösztönös törekvés, amelynek több dolog is lehet a mozgatórugója. Például az énerő növelése, a felnőtt világtól való elkülönülés igénye, a belső szorongás oldása, illetve akár ezek összessége. Ne feledjük, a kuckó saját alkotás és ebben a minőségében is fontos, emellett szimbolizálja az anyai ölt, annak biztonságára emlékeztet. Érdekesség, egyszer van jelen az anya/szülő nyújtotta biztonságérzet és a függetlenedés motívuma.
Szóval miért szeretik a gyerekek a kuckó építést? Kedvelik, mert ösztönösen jól érzik magukat benne. A kuckóépítés az említett függetlenedés, az önállósodás egyik első megjelenésének tipikus formája, megjelenik benne az én fejlődés, illetve az alkotni vágyó gyermek személyisége. Ugyanakkor a saját, független világ kialakítása mellett a kuckó egyszerre jelent biztonságot, védelmet és intimitást.
A kuckóépítés igazi (ősi) élményt jelent. A gyermek azt érzi, hogy a saját kezével képes valamit létrehozni, ami őt megvédi a külső világtól, a veszélyektől. A játék ösztönösen jön, és a kicsik (vagy akár a nagyobbak) sok mindent tanulhatnak ez alatt a játék alatt, amely évekig is tarthat. Például azt, hogy a kuckó saját, de annak világa mással is megosztható.
Szülőként nincs más feladatunk ezzel kapcsolatban, minthogy bátorítsuk gyermekünket, ha kuckó építésre támad kedve, sőt akár segíthetünk is neki, de csak ha ő akarja. Nem szabad tolakodónak lenni, hiszen így segítjük el leginkább az énfejlődést.