Hogyan érdemes felvenni a harcot a stressz ellen? Mik a legeredményesebb megküzdési stratégiák? Álljunk bele, vagy kerüljük el a nehéz szituációkat? Mindennapos kérdések, amikkel muszáj foglalkozni, ha kiegyensúlyozott életre, békés hétköznapokra vágyunk.
Ha egy stresszes szituáció megoldásán fáradozunk, akkor éppen a megküzdési stratégiák egyikét alkalmazzuk. Lehet ez tudatos vagy ösztönös, jó vagy rossz, valahogy mindenki kezelni akarja az ilyen pillanatokat. Elemzésünkben értelmezni szeretnénk ezeket a taktikákat, hogy olvasóink könnyebben küzdjenek meg a stresszel. A szakemberek két ilyen fő stratégiát különböztetnek meg: a problémamegoldót és az érzelmit.
Azt a módszert, amelynek során valaki az adott szituációt, helyzetet próbálja kezelni, azon fáradozik, hogy úgy változtassa meg, hogy a jövőben el tudja kerülni, a problémaközpontú megküzdési stratégiák közé soroljuk. A másik kategória az érzelmekre alapoz. Ilyenkor azzal foglalkozunk, hogy minél inkább enyhítsük a stressz által kiváltott érzelmi reakcióinkat. Az ilyen személy általában a tagadás eszközével él: tagadja, hogy érintett lenne a szituációban, elferdíti a tényeket, sokszor teljesen másként értelmez egy adott helyzetet, mint ahogy az a valóságban történt. Ha valaki sikeresen használja ezt a taktikát, a stressz átváltozik hasznos érzelemmé. Ám csak akkor működik, ha addig alkalmazzuk, amíg nem találunk más megoldást az adott szituációra, vagy akkor, ha a stresszes helyzeten lehetetlen változtatni.
Az érzelemközpontú megoldást használó igyekszik minimalizálni a problémát, hagyja, hogy az események megtörténjenek a beavatkozása nélkül, a nála erősebbnek tartott személyekre hagyatkozik. Ezzel szemben a problémaközpontú megoldást kereső aktívan részt vesz a konfliktus feloldásában, saját döntéseket hoz, végig céltudatosan cselekszik. A konfrontáció a problémaközpontú megküzdési stratégiák egyike. Ilyenkor nyíltan szállunk szembe és küzdünk meg a problémával. Az eltávolodás ennek ellentétje, ilyenkor az érzelemközpontú taktikát választó egyén érzelmileg és mentálisan igyekszik távol kerülni a problémától, energiát gyűjt, hogy később vegye fel a harcot a stresszel.
A problémamegoldás megtervezése az egyik legtudatosabb a megküzdési stratégiák között. Ilyenkor előre készülünk fel a stresszes szituációra, megtervezzük, hogy milyen irányban indulunk el, amikor meg akarjuk oldani a helyzetet. Szélsőséges helyzet az érzelemközpontú stresszkezelésre az elkerülés, azaz a menekülés. Ez azt jelenti, hogy az egyén egyenesen otthagyja a szituációt, nem vesz tudomást róla. A legjobb megoldás szerintünk a tudatos tervezés, a stresszes helyzetekre való felkészülés, önmagunk elemzése, a kiváltó okok megkeresése. Érdemes hozzánk közel álló személyek véleményét is kikérni arról, ők hogyan látnak bennünket egy ilyen szituációban.