Barion Pixel
Értesítések engedélyezése
Engedélyezi az értesítéseket a böngészőjében?

Kamera és mikrofon tesztelése
Mikrofon és kamera tesztelése

A szolgáltatás igénybevételéhez szüksége van a számítógépe kamerájának és mikrofonjának a megfelelő működésére. A következő két lépésben ellenőrizheti a megfelelő működésüket.

A megfelelő működéshez a következő operációs rendszereket és böngészőket javasolt használni:

Laptop vagy asztali számítógép használat esetén:

Operációs rendszer: Windows10 és MAC rendszereken egyaránt futattható.

Böngésző: Chrome, Mozilla, Edge

Mobiltelefon használata esetén:

Android operációs rendszeren - Chrome böngésző javasolt

IOS operációs rendszeren - Safari böngésző javasolt

Tájékoztatás
"Szeretnénk tájékoztatni, hogy levelezésben és a konzultáció során elérhetőség, telefonszám, email cím egyéb elérhetőségek nem adhatók ki, illetve a klienstől sem fogadható el, ez a szerződésben is feltüntetésre került. Az elérhetőség kiadása és elfogadása az együttműködés felbontásához vezethet. Megértését és együttműködését köszönjük.”
Rendben
Új konzultációs felkérése érkezett!
Dr Nagy Péter
Elfogad Elutasít

Mi az a rejtett depresszió?

2025.03.16. | Szerző: Potó Bernadett

A "rejtett depresszió" – amikor a mosoly mögött sötétség rejtőzik


A depresszió legtöbbünk számára egyértelműen felismerhető tünetekkel társul: szomorúság, érdektelenség, energiahiány. Azonban létezik egy kevésbé ismert formája is, amelyet "rejtett depressziónak" nevezünk. Az érintettek gyakran tökéletesen funkcionálnak a mindennapi életükben, mosolyognak, teljesítenek a munkahelyükön, és gondoskodnak a családjukról – miközben belül komoly érzelmi szenvedést élnek át.



Mi az a rejtett depresszió?


A rejtett depresszió (más néven "smiling depression") olyan állapot, amelyben az érintett személy nem mutatja a klasszikus depressziós tüneteket, vagy elrejti azokat a külvilág elől. Külső szemlélő számára gyakran sikeres, boldog és kiegyensúlyozott ember benyomását kelti, ám belül mély fájdalommal küzd.


A jelenség különösen veszélyes, mert az érintettek nem mindig ismerik fel saját állapotukat, vagy ha mégis, nem kérnek segítséget. Attól tarthatnak, hogy mások gyengének látják őket, vagy hogy elvesztik a társadalmi elismerésüket.



A rejtett depresszió lehetséges jelei


Bár a rejtett depressziót nehéz felismerni, néhány figyelmeztető jel segíthet abban, hogy észrevegyük magunkon vagy szeretteinken:

• Túlzott pozitivitás – Az érintett minden helyzetben vidámnak mutatkozik, még akkor is, ha láthatóan stresszes vagy kimerült.

• Fokozott teljesítménykényszer – Mindenáron meg akar felelni mások elvárásainak, hogy bizonyítsa: minden rendben van.

• Érzelmi távolságtartás – Nem beszél az érzéseiről, vagy elutasítja azokat a beszélgetéseket, amelyek a mentális állapotáról szólnak.

• Alvásproblémák – Inszomnia vagy éppen túlzott alvás jellemzi.

• Fizikai tünetek – Gyakori fejfájás, emésztési problémák vagy izomfeszültség.

• Önkritika és perfekcionizmus – Folyamatosan úgy érzi, hogy nem elég jó, és másoknak többet kell nyújtania.



Miért alakul ki?


A rejtett depresszió hátterében számos tényező állhat, például:

• Gyermekkori trauma vagy érzelmi elhanyagolás – Ha valakit arra neveltek, hogy elnyomja az érzéseit, később is ezt a mintát követheti.

• Társadalmi elvárások – Bizonyos kultúrákban vagy közösségekben a mentális betegségek stigmatizáltak, ezért az érintettek nem mernek segítséget kérni.

• Személyiségjegyek – A perfekcionisták, az empatikus emberek és a segítő foglalkozásokban dolgozók különösen hajlamosak lehetnek a rejtett depresszióra.



Miért veszélyes?


Mivel az érintettek sokáig képesek fenntartani a látszatot, gyakran csak akkor derül ki a problémájuk, amikor már súlyos állapotba kerülnek. Az öngyilkossági kockázat is magasabb lehet, mert a külvilág nem érzékeli a belső küzdelmeiket, így nem kapják meg a szükséges támogatást.



Hogyan segíthetünk?


• Figyeljünk a jelekre – Ha valaki mindig mosolyog, de közben túlhajszolja magát és kerül minden mélyebb beszélgetést, érdemes rákérdezni, hogy valóban jól van-e.

• Biztosítsunk érzelmi teret – Fontos, hogy az érintett érezze: van, aki meghallgatja ítélkezés nélkül.

• Ösztönözzük a segítségkérést – Ha valaki magára ismer a fentiekben, próbáljon meg beszélni egy szakemberrel vagy egy megbízható baráttal.

• Ne bagatellizáljuk az érzéseit – A „neked semmi okod szomorúnak lenni” típusú mondatok csak rontanak a helyzeten.

• Bátorítsuk az önreflexiót és az önismeretet – A naplóírás, meditáció vagy pszichológiai önsegítő könyvek is segíthetnek.



A rejtett depresszió alattomos és nehezen felismerhető mentális állapot, amely komoly következményekkel járhat. Fontos, hogy észrevegyük a jeleket magunkon és másokon is, valamint hogy elfogadjuk: a mentális egészség ugyanolyan fontos, mint a fizikai. A támogatás, a nyitott kommunikáció és a megfelelő szakmai segítség kulcsfontosságú lehet a gyógyulás útján.


Időben kérjen segítséget!

Szerző: Potó Bernadett
Adatlap megtekintése
További blog bejegyzések
szeretetnyelvek

Hogyan érthetjük meg egymást jobban?

2025.04.02.A szeretetnyelvek A szeretet az emberi kapcsolatok alapja, de nem mindig fejezzük ki és értelmezzük ugyanúgy. Gary Chapman amerikai párkapcsolat...
Elolvasom
túlgondolás

Hogyan állítsd le a túlgondolást?

2025.03.30.Gyakran előfordul, hogy egy problémán vagy döntésen hosszasan rágódunk, körbe-körbe forgatjuk a lehetőségeket, anélkül hogy előrelépnénk. Ezt ne...
Elolvasom
akaraterő fejlesztése

Hogyan fejlesszük az akaraterőnket?

2025.03.25.Az akaraterő kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy elérjük céljainkat, legyen szó életmódváltásról, karrierépítésről vagy személyes fejlő...
Elolvasom