Miért nem érzem jól magam a párkapcsolatomban? Hogyan küzdjek meg a félelmeimmel? Miben tudnék kiteljesedni? Hogyan valósítsam meg a céljaimat? Miért kerülök mindig ugyanabba a helyzetbe? Hogyan találjam meg a helyem a világban? Ilyen és ezekhez hasonló problémákban segíthet a pszichodráma.
Mi is az a pszichodráma? Egy csoportos önismereti módszer, amelynek története Bécsből indult és az 1950-es években vált népszerűvé. Hazánkban Mérei Ferenc tette ismertté az 1970-es évek elején. Az akció, emóció és kogníció aspektusokon keresztül segít. Ezek azok az aspektusok, amelyek az élményfeldolgozások során is jelen vannak. Tehát a pszichodráma lényege, hogy a tudat, az ösztönök és az érzelmek összehangolódjanak a pozitív cél érdekében. Segíthet a pszichodráma, hiszen lehetőséget teremt a problémák megfogalmazására, megoldására, valamint a harmonikus élet megvalósítására. Kiknek való a pszichodráma? Azoknak, akik változtatni szeretnének az életükön, a kapcsolataikon, a viselkedésformáikon. Továbbá szeretnének megszabadulni a stressztől vagy keresik önmagukat és nehezen döntenek. Mindemellett azoknak is, akik valamilyen traumán mentek keresztül vagy bizonyos életesemények újra és újra megismétlődnek életükben. Csoportban olyan dolgok is megélhetőek, amelyek egyedül vagy párban nem.
A pszichodráma során két képzett szakember vezetésével a csoport tagjai megoldatlan problémákat elevenítenek fel. Újrajátsszák azokat, amelynek segítségével megértik és megpróbálják megoldani ezeket a problémákat. Ennek köszönhetően felimerhetővé válnak a különböző élethelyzetek közötti hasonlóságok. A pszichodráma lehetőséget teremt olyan helyzetek megélésére, melyre a való életben nincs lehetőség. Az aktivitásra és a kreativitásra épít. Mivel kreatív energiák szabadulnak fel, olyan válaszok is érkeznek, melyek egyszerű átgondolással nem. Mivel a pszichodráma játékossá tehető, igazán örömtelivé tudnak válni a terápiák, amelyek során a verbális és a nonverbális kommunikációnak egyaránt fontos szerep jut. Ráadásul a pszichodráma csoport biztosítja a „nem vagyok egyedül” érzést, és a visszajelzéseknek köszönhetően hozzájárul a szociális tanuláshoz. A változás egy hosszú folyamat, amiben segíthet a pszichodráma. Ráadásul ezzel a módszerrel tartósan lehet változást elérni. A pszichodráma alkalmas az önismeret elmélyítésére, a személyiség fejlesztésére, az önbizalom növelésére, a kapcsolati és érzelmi problémák megoldására.