Egy krízis nyílván nem nevezhető önmagában jónak, viszont a legtöbb esetben elkerülhetetlen életünkben, emellett olyan dolgokra taníthat, amelyekkel könnyebben élünk túl a jövőben.
Mit jelent az, hogy krízis az egyén életében? A krízis egy olyan eseményt, történést jelent, amely alapjaiban változtatja meg megszokott életünket, sokszor fenekestül felforgatva azt. Természetesen vannak fokozatai, kisebb és nagyobb krízisről is beszélhetünk, illetve egy másik csoportosítás szerint létezik úgynevezett kalkulálható krízis, valamint hirtelen beütő típusú krízis. Előbbi egy olyan változást jelent életünkben, amelyet előre tudunk, lehet rá számítani, ilyenek például a gyermekneveléssel kapcsolatos dolgok, vagy szüleink elvesztése. Utóbbiak körébe tartozhat egy váratlan baleset, tragédia, munkahelyi probléma, stb. Egyik típusú krízis sem könnyű, mindegyikkel meg kell küzdeni, legyen az kicsi, vagy komoly.
Meg kell küzdeni a krízissel – említettük, bizony ez találó kifejezés, egy krízis kezelése a legtöbb esetben igazi küzdelmet jelent. Hogyan tudunk szembenézni legjobban egy ilyen kihívással. Akkor, ha rendben vagyunk önmagunkkal, ha jól és reálisan ismerjük képességeinket, határainkat, erőforrásainkat, azaz egészséges az önismeretünk. Van, akinek könnyebben megy ez a megküzdés, míg mások nehezebben jutnak át egy-egy akadályon. Olykor külső segítségre is szükség lehet, támogató környezetre, családra, barátokra, esetleg szakemberre, pszichológusra.
A krízis – legyen az bármilyen típusú – hozzájárulhat lelki fejlődésünkhöz, azáltal, hogy tapasztalatainkat beépítve egyre jobb önismerettel rendelkezünk és egyre hatékonyabbá válik a megküzdési képességünk. Ez nem azt jelenti, hogy megéri halmozni a kríziseket, hanem azt, hogy meg kell találni ezekben a helyzetekben a „kulcsokat”, amelyek később is használhatóak lesznek.
A krízis egy olyan állapotot idéz elő bennünk, ami kényelmetlen, bizonytalan, rossz, kellemetlen és gyenge érzésekkel jár. Miközben feldolgozzuk a helyzetet, fokozatosan elhalványulnak ezek az érzések, egyre komfortosabbá tesszük helyzetünket. A krízishelyzet megoldódása sokszor igazi adrenalinfröccs, mindenképpen egy pozitív fíling, amelyből bőven lehet töltekezni.
Krízishelyzetben nemcsak magával a krízissel, annak megoldásával kell foglalkozni, hanem azzal is, hogy az élet egyéb területein hogyan viselkedünk. A krízis hatására ugyanis sokszor megváltozik viselkedésünk, érthető módon idegesebbek, ingerlékenyebbek leszünk, elhanyagolhatjuk családi életünket, nem tudunk helytállni a munkahelyünkön. Ilyenkor a krízis mellett ezek a negatív tapasztalatok is rontanak helyzetünkön. Emiatt fontos a környezet támogatása, bátran kommunikáljuk problémáinkat, hiszen anélkül senki sem fog megérteni minket és jóval kevesebb támogatást kapunk.
Krízishelyzetben elsősorban rajtunk áll a megoldás, mi vagyunk a motor. Kérdés, van-e elég lelki erőnk beindítani ezt a motort és áthajtani a problémán. Ugyanakkor a beindításban mindenképpen szükség van egy megfelelő közegre, hiszen a legerősebb személyiségű embernek is kell támasz, biztos családi, vagy baráti háttér, támogató környezet. A megküzdés nem egy lineáris folyamat, hiszen sokszor éppen magunkkal harcolunk, egyszer lent, egyszer fent vagyunk. Ha el tudunk vonatkoztatni saját magunk negatív megítélésétől és a pozitív dolgokra koncentrálunk, akkor abból táplálkozva képesek lehetünk előrehaladni.