Sokszor merül fel bennünk a kérdés: Miért lehet az, hogy este, amikor csendben vagyunk, végre már lepihenhetnénk, egyszerűen elöntenek minket gondolataink, s leginkább ekkor félünk a jövőtől, a minket érintő jelenségektől. Rengeteg ügyfelemmel kerestük, és keressük a mai napig erre a választ, ezért gondoltam, benned is felmerülhet. Jelen cikk tehát arra hivatott, hogy választ keressen erre a kérdésre.
Nézzük meg, mi történik velünk, amikor véget ér egy nap, leülhetünk csendben a gondolatainkkal. A napi rohanásban nincs időnk magunkról, érzéseinkről, jövőnkről gondolkodni. Amikor erre lehetőség nyílik, valahogy tudattalanul be szeretnénk hozni ezt a lemaradást.
Ez a következőket eredményezheti:
- Mivel a rohanó hétköznapok elvonják a figyelmünket, egyszerre szakadnak a nyakunkba a gondolatok.
- Az összes felmerülő kérdést azonnal, egyszerre szeretnénk megoldani.
- A gyorsan rákszakadó gondolatok tanácstalanságot, szorongást eredményeznek.
- A szorongás okozhat pszichoszomatikus tüneteket, mint a fejfájás, fájdalom a gyomor tájékán.
A szorongással, kételyekkel teli helyzetben sokszor érezzük ezeket a problémákat megoldhatatlannak abban az adott pillanatban. Lássuk, mindez miért alakul ki.
- Egy részt, általában esténként egyedül vagyunk, vagy, ha család szinten osztjuk meg egymással ezeket a gondolatokat, nincs éppen mellettünk szakmai segítség, aki ilyenkor iránymutatást tudna adni.
- Más részről, sok esetben már fáradtak vagyunk megoldáson gondolkodni, de közben ott vannak bennünk a nehéz kérdések.
Összegezve tehát, ilyenkor a hatalmába tud keríteni a stressz, a kétségek, és a szorongás. Most szeretnék neked néhány ötletet adni, mit tehetsz ilyenkor, illetve mit tehetsz hosszú távon az ellen, hogy lecsendesültebb, nyugodtabb formában jelenjenek meg bennünk ezek a gondolatok. Természetesen ezek az ötletek nem mindenkinek lesznek kézenfekvők, hiszen mindenki másképp működik, de sok esetben adhatnak egy mankót a kezedbe.
Nézzük tehát a tippeket, a teljesség igénye nélkül:
- Elalvás előtt érdemes relaxációs gyakorlatokat végezni, melyek segíthetnek a gondolatok lecsendesítésében.
- Ha mégsem sikerül, érdemes papírt ragadni, és leírni, melyik az a kérdés, mely a te hatásköröd, és melyik az, amelyik megoldása nem rajtad múlik. Az, hogy ezeket lefektetted, önmagában nyugtató hatással lehet, hiszen nem látod már a helyzeted olyan kilátástalannak, mint annak előtte.
- Érdemes lefekvés előtt olyan tevékenységet keresni, ami megnyugtat. Akár olvasás, vagy a kedvenc zenéd.
- Célszerű egy olyan tervet készíteni, mely rutinná válik lefekvés előtt a stresszkezelés tekintetében. Ebben segítségedre lehet egy pszichológus, coach, egy pszichoterapeuta, aki iránymutatást adhat neked.
- Természetesen fontos, hogy a kérdéseidre megoldást találj. Ebben segítségedre lehet egy szakember, vagy a barátok, támogatók. A megoldások megkeresésében is érdemes egy tervet készíteni.
Most pedig nézzük meg, reggel miért könnyebb megküzdeni ezekkel a gondolatokkal:
- Ha kialudtuk magunkat, tisztább fejjel tudunk gondolkodni.
- A napi rutin segítségünkre lehet.
- A reggeli pörgés könnyebbé teheti a napjainkat, ezért nem kizárólag kérdéseink körül forognak a gondolataink.
Összegezve tehát, érdemes a minőségi pihentető alvásra törekedni, akár meditációs, relaxációs gyakorlatokkal, vagy téged kikapcsoló, megnyugtató tevékenységekkel. Teljesen természetesek a benned felmerülő kérdések, hisz mindannyiunkat érdekel a jövőnk, és a különféle problémákra a megoldások. Az is teljesen normális, ha egyedül nem tudsz vele megbirkózni, ilyenkor érdemes szakember segítségét igénybevenned.
Amennyiben segítségre van szükséged keress fel bizalommal!