A legtöbb ember álmodik és sokan vannak közülük olyanok, akik élénken emlékeznek álmaikra, azok képi világára, vagy tartalmára, és ezekből próbálnak bizonyos jelentéseket kibogozni, értelmezéseket megalkotni. Vannak visszatérő álmaink, amelyekről úgy gondoljuk, nagyobb a jelentőségük, hiszen újra és újra megjelennek előttünk. Vannak visszatérő rémálmaink is, amelyek kellemetlen érzéseket keltenek bennünk, emellett értetlenséget is okozhatnak, elgondolkoztatnak, vagy akár meg is ijesztenek minket. Fontos azonban tudnunk, hogy nem vagyunk egyedül, mások is küszködnek hasonló problémával. Nézzünk hát szembe velük bátran!
Visszatérő rémálmaink értelmezése általában nagyobb szerepet kap, mint egy-egy átlagos álomé, hiszen egyfelől határozott szándékunk kideríteni, mi okozza őket. Másrészt visszatérő rémálmaink igencsak megnehezíthetik mindennapjainkat, kizökkenthetnek ritmusunkból, negatívan befolyásolhatják lelki világunkat és testi tüneteket is okozhatnak. Itt érdemes megfordítani a dolgot. Elsőként azt kell megvizsgálnunk, hogy pihenésünk megfelelő időtartamú és minőségű, illetve nem áll-e valamilyen konkrét betegség, fizikai probléma a háttérben. Nagyon is elképzelhető, hogy rossz álmainkat éppen mi magunk idézzük elő azzal, hogy nem pihenünk eleget, elég jól, vagy elnyomunk, nem veszünk észre valamilyen fizikai problémát, amely viszont így jelez. Álom útján kapunk visszajelzést arról, hogy változtatnunk kell. Elképzelhető, hogy ez a probléma kulcsa, de más okok is szerepet játszhatnak a visszatérő rémálmok kialakulásában.
Eddig beszéltünk a fizikai tünetekről, testi betegségekről, mint a rémálmok kiváltó okairól, de ugyanúgy meg kell említeni mentális problémákat is, amelyek szintén zavarhatják alvásunkat. Emellett az alkohol, a gyógyszer és a drog mellékhatása is lehet a rossz álom.
Visszatérő rémálmaink kiváltásának talán leggyakoribb előzménye valamely huzamosabb ideig fennálló feszültség, amely életünket övezi. Ez lehet egy-egy komolyabb feladat az életben, esetleg egy nagyobb váltás, amely új, eddig nem tapasztalt helyzetek elé sodor minket, vagy akár egy trauma is. Ha az alvásunkat esetlegesen zavaró, jó minőségű pihenésünket gátló fizikai okokat kizártuk a körből, érdemes a fent említett külső feszültséget górcső alá venni. Mi ennek a hatékony módja?
Visszatérő rémálmaink megszüntetésének leghatékonyabb módszere az, ha egyszerre vizsgáljuk meg magukat az álmokat és azt, hogy mi az, ami leginkább zavarja mindennapi életünket. Ha figyelmesek vagyunk, gyorsan megtalálhatjuk a probléma forrását. Tudni kell, hogy az álmok ritkán konkrétak, néha nem könnyű megérteni őket, de ha arra koncentrálunk, hogy mit jelentenek nekünk, milyen érzéseket váltanak ki belőlünk, valószínűleg gyorsabban kibogozhatjuk őket. Emellett meg kell vizsgálnunk, hogy mi zavar minket mindennapi életünkben, mi az, ami a legnagyobb problémát okozza, esetleg huzamosabb ideje fennáll. Amennyiben így sem tudjuk elűzni a visszatérő rémálmainkat, szakemberhez is fordulhatunk segítségért. Egy pszichológussal való konzultáció előremozdíthatja a probléma azonosítását, így a feldolgozás is hamarabb megtörténhet.