„Jártam pszichológusnál, de semmit sem segített” – hányszor hallottuk már ezt a megfogalmazást barátainktól olyankor, amikor későn keresték szakember segítségét. Tanuljunk a hibákból, forduljunk pszichológushoz olyankor is, amikor látszólag urai vagyunk a helyzetnek.
Ismerős a helyzet? Amikor már mindenki látja, hogy nagy a baj, amikor már az ismeretségi kör is tisztában van a helyzet súlyosságával, csak akkor hajlandó szakemberhez fordulni... Sajnos az ilyen esetekben bizony előfordulhat, hogy későn érkezik a segítség, és ezek után hónapokat, éveket vesz igénybe a helyzet jobbá tétele, hogy a súlyosabb lehetőségekről ne is beszéljünk. Sokan csak legyintenek, hiszen nem olyan ez, mint amikor valaki „szervi bajjal” fordul orvoshoz, vélik azok, akik még a mai napig úgy tekintenek a pszichológusra, mint egy „agyturkászra”. Legyünk őszinték, de a helyzet igencsak hasonlatos. Hiszen tény, a lélek nem egy fizikailag megfogható dolog, gyógyítása ugyanakkor szakember dolga, kiváltképp akkor, amikor önerőből nem tudjuk leküzdeni a problémákat. Ahogy sokan akkor fordulnak orvoshoz, amikor már majdnem késő, vannak olyanok, akik a lélekgyógyászok segítségét is későn keresik. Ne legyünk szűk látókörűek – pszichológushoz nem csak akkor mehetünk, amikor minden kötél szakad.
Tanuljunk mások hibáiból, és forduljunk pszichológushoz olyankor is, amikor látszólag minden rendben van. Egyfajta életvezetési szaktanácsadás ez, hogy egy jobban elterjedt kifejezést használjunk. Hiszen ilyenkor még van lehetőség korrigálni a kisebb kilengéseket, nem kell megvárni, amíg óriási sebességgel próbálunk bevenni egy hajtűkanyart. Mint azt sok más esetben, akár munkahelyünkön is tapasztalhatjuk, egy külsős véleménye bizony olyan jelenségekre is rávilágíthat, amit mi magunk, vagy a körülöttünk élők, hozzánk közel állók elfogultság, érzelmi okok miatt nem vesznek észre. Olyan dolgokat is megoszthatunk vele, amit a családunknak, vagy adott esetben magunknak sem mertünk bevallani, ezzel is tehermentesítve lelkünket. Az ilyen beszélgetések, tanácsadások segítenek abban, hogy egy látszólag egyszerű helyzet véletlenül se eszkalálódjon gyomorgörcsöt kiváltó, leküzdhetetlen problémává. Nem kell, hogy egy adott gondhoz kapcsolódjon ez a terápia: mint a neve is mutatja, életvitelbeli kérdésekben is van segítség. Legyen akár súlyfelesleggel, dohányzással, párkapcsolattal vagy munkahelyi stresszel kapcsolatos, az ilyen beszélgetések csak és kizárólag a mi javunkat szolgálják.