Sokszor hallani azt a tanácsot, hogy fő a pozitív gondolkodás, ami igaz is, csak a megvalósítás nem mindig egyszerű. A fejünkben úgy kavarognak a gondolatok, mintha forgószél kapta volna fel őket. A mi dolgunk, hogy rendszerezzük és olykor-olykor meg is vizsgáljuk őket. Ha ezt tesszük, kiderül, nem mindig a valóságot gondoljuk. Ne higgy mindig magadnak!
A világ dolgai, a minket ért benyomások mind-mind gondolatokban csapódnak le fejünkben. Élünk, érzünk, tervezünk, törjük valamin a fejünket, vagy csak elmélkedünk a világ dolgain. Ezek a gondolatok sokszor nem kisimultak, hanem ellentmondanak egymásnak, ütköznek, és ezzel zavart, kényelmetlenséget okoznak. Tanuljuk meg rendszerezni őket! Nem olyan bonyolult, mint amilyennek ez elsőre hangzik. Sokféle módszer létezik erre a rendszerezésre. Például beválhat egy remek hobbi, valamilyen meditatív tevékenység, tudatos életvitel, stb. Ha rendet vágunk a gondolatok kavalkádjában, jobban megismerjük, hogy kik is vagyunk valójában és könnyebben igazodunk ki a világban.
A gondolatok sokszor becsapnak minket, hiszen nem feltétlenül a valóságot, igazságot tükrözik, hanem azt, amit mi hiszünk a világról az adott pillanatban. Azaz fontos tanács: ne higgy mindig magadnak! Legyél kritikus magaddal, a gondolataiddal szemben, akár pozitív, akár negatív dolgokról van szó. A helytelenül pozitív és a helytelenül negatív gondolat is lehet káros. Ha valami rossz történik velünk, hajlamosak vagyunk más dolgokra is rávetíteni a negatív érzést, erre mondják, hogy valaki sötéten látja a világot. Vizsgáljuk meg alaposan, hogy a negatív gondolat az valóság-e, vagy csak egy hiedelem a részünkről. A legtöbb esetben kiderül, hogy az utóbbiról van szó. Az is előfordulhat, hogy irreálisan pozitívabbnak gondolunk valamit a valóságnál, és ennek sem szabad becsapnia bennünket.
Nincs gond a negatív gondolatokkal – hiszen ezek az élet természetes velejárói –, ugyanakkor akkor járunk jól, ha kordában tartjuk őket. Nyugodtabb, stresszmentesebb életet élhetünk, hiszen énképünk, önismeretünk fejlődik attól, ha gondolatainkat uralva tudjuk magunkat fejleszteni, lelkünket erősíteni, a problémákat megoldani, az életet élvezni. Az egész arról szól, hogy ne hagyd magad becsapni gondolataid által, ne higgy mindig magadnak, egészen addig, míg befelé fordulva vizsgálatot nem tartottál az elmédben és lelkedben. Kapkodás és zavar helyett így lehet elérni egy nyugodtabb életmódot.