Nagyon sokan azért fordulnak pszichológushoz, mert úgy érzik, hogy az életük zsákutcába futott, képtelenek egyedül továbblépni. A zsákutcában nem is lehet továbbmenni, onnan vissza kell fordulni. A beszélgetések során kiderül, hogy a nehéz élethelyzetet, a narratívát, ahogyan értelmezik az életüket, a „negatív önbeszéd” súlyosbítja. A negatív önbeszélgetést bizony kezelni kell, annak érdekében, hogy jobban irányíthassuk az életünket és a kilátásainkat. A negatív önbeszélgetés az önbizalmat és az önképet rombolja, ami sehová nem vezet, sem egy boldogabb, sem egy sikeresebb élethez. A választási lehetőség mindenkinek adott, kezeli-e az önkritikáját és az önbizalomhiányát annak érdekében, hogy növelje az esélyeit az életcéljainak az eléréséhez vagy nem.
Az életünk folyamatos változás még akkor is, amikor ezt nem érzékeljük, pl. amikor mindent feketének látunk. Ne feledjük, hogy az önbizalom és az önkép javítása időbe telik, és nem fog egyik napról a másikra megtörténni, de meg fog történni, ha elfogadjuk a változás útját.
"A küzdelem ott ér véget, ahol az elkötelezettség kezdődik." -Sumner Davenport
Ha egyszer elköteleztük magunkat a változás útján, akkor a mindennapi küzdelem és a mindennapi fájdalom, amellyel együtt éltünk, végül eltűnik. Megvilágosultabbnak, optimistábbnak és reményteljesebbnek fogjuk érezni magunkat az életünket és a jövőnket illetően.
Az élet továbbra is fogja dobálni a nehéz labdákat, de rugalmasabbak leszünk és jobb képességeink lesznek arra, hogy hogyan fogadjuk ezeket a labdákat.
A választás hatalmának használata azt jelenti, hogy ki kell lépnünk a komfortzónánkból, és abba kell hagynunk a negatív önbeszédet. Ha úgy döntünk, hogy nem teszünk semmit, és fenntartjuk a status quo-t, továbbra is panaszkodunk, becsméreljük magunkat, akkor mindig ugyanazokat az eredményeket fogjuk kapni, nem történik semmi jó az életünkben.
Használjuk a választás hatalmát, hogy képessé váljunk arra, hogy elkezdjünk úgy élni, ahogyan szeretnénk élni az életünket. A választás hatalma az egyetlen dolog, amit mi irányítunk, és ha bölcsen használjuk, akkor a ’legjobb változatunként’ élhetjük az életünket. A belső önkritikus negatív önbeszédünk a változás elleni védelmünk. Ez az a hang a fejünkben, amely addig ellenáll a változásnak, amíg csak tud. Minél tovább hallgatunk a belső önkritikára, annál képtelenebbek leszünk reagálni a változásra és elfogadni azt.
Amikor olyan helyzettel találjuk szembe magunkat, amely kívül esik a komfortzónánkon és a belső kritikusunk elkezdi megkérdőjelezni a jól bevált módszerrel a képességeinket, akkor az alábbi kérdéseket tehetjük fel magunknak:
A kérdés adott, akarunk-e teljesebb életet élni vagy maradunk a korlátozott kereteink között?
Itt az Új Év, kezdjük el az életünk megváltoztatását a gondolataink megváltoztatásával először.
Kívánunk Mindenkinek sok-sok pozitív önbeszélgetést és pozitív változást az életében!